Asus Transformers Book T100TA - tablet s klávesnicí a Bay Trail Atomem

Transformer Book je spíše špičkový tablet se čtyřjádrovým procesorem, minimální TDP a dlouhou výdrží. K tělu s 10" IPS obrazovkou ale patří i ,,dokovací stanice" s klávesnicí, touchpadem a USB 3.0.

Nejen Transformer Book vychází z toho, že zejména pro mladší lidi je důležité moci si na přednáškách dělat pohodlně poznámky je zásadní problém, který je odrazuje od toho mít tablet. Jinak stačí i relativně skromný výkon, náročné hry se stejně hrají až v klidu v noci doma s kamarády přes multiplayer, přes den je dobré moci kdykoli kdekoli surfovat po netu, být online na některých ze sociálních sítí a v metru přečíst kus e-skript nebo kouknout na nejnovější díl oblíbeného seriálu v originálním znění. Na co tahat těžký notebook? Asus reaguje tabletem s „dokovací“ stanicí s klávesnicí a mohutným středovým kloubem s dokovacím konektorem. V klávesnicové části toho krom klávesnice, polohovacího zařízení a jednoho USB 3.0 portu mnoho není, důležitá je snad jen jedna pozice pro pevný disk, s sebou ji tedy potřebujete opravdu jen jako „psací pero“, pokud psát nechcete, můžete ji klidně nechat doma a nic se neděje.

 

 

 

Rozměry 263 x 171mm x 10,5 (tablet) – 23,6 (komplet) mm a hmotnost 0,55 kg dávají najevo, že v tomto ohledu žádné obavy mít nemusíte, tablet vás doprovodí bez obtíží na všech cestách, skoro vás nezatíží, ostatně celou řadu funkcí lze díky OS ovládat dotykově. A mobilitě napomáhá i energetická nenáročnost celého přístroje, výdrž se dvoučlánkovou Li-Pol baterií s kapacitou 8060 mAh a výkonem 31 Wh. Výdrž ASUS sice neuvádí, ale podle testů při běžné kancelářské práci vydrží více než 11 hodin. Problémem je jen nabíjení přes micro USB, které trvá opravdu dlouho – až 5 hodin.

 

V „Transformeru“ najdeme nízkonapěťový čtyřjádrový procesor Intel Atom Z3740 (1,33 (1,86 TB) GHz, 2 MB L3 cache, DMI, TDP 2 W) s podporou technologie Turbo Boost. Pro výkon grafických operací slouží integrovaný čip z procesoru, tedy Intel HD se základní frekvencí 311 MHz a Burst Frekvencí (analogie k Turbo Boost) 667 MHz. Její výkon je dostačující na jakoukoli běžnou práci i všechny 2D aplikace, ovšem 3D výkon poněkud pokulhává. Paměťový systém představují 2 GB DDR3-1600 běžící v single-channel módu, rozšíření samozřejmě možné není.

Pod víkem najdeme 10,1'' IPS displej s rozlišením HD ready (1366 x 768 pixelů), je dotykový a podání barev a především pozorovací úhly jsou o úroveň lepší než u TFT technologie. Podsvícení samozřejmě obstarávají diody (LED). Lze říci, že IPS displeje jsou jednoznačně pro tablety vhodnější, ani s menším rozlišení m na této úhlopříčce problém nemám.

 

 

 

Co se týče konektivity a portů, ASUS připravil Wi-Fi a/b/g/n a Bluetooth 4.0 adaptér. Z portů je k dispozici micro USB 2.0, micro HDMI, slot pro microSD, kombo audiojack (in+out), HD webkamera a mikrofon. Na dokovací stanici pak ještě USB 3.0 v plné velikosti.

 

Notebook je vybaven operačním systémem Windows 8.1 32bit. Asus nabízí i všechny základní utility a obslužné programy (Live Update, KingSoft Office, WebStorage apod.). Záruka je dvouletá.
 
Koncová cena pro ASUS Transformer Book v konfiguraci s procesorem Intel Atom Z3740 (1,33 (1,86 TB) GHz, 2 MB L3 cache, DMI, TDP 2 W), 2 GB RAM, 64 GB SSD, Wi-Fi, Bt 4.0, 1x USB 3.0 s Win 8.1 32bit činí 7437 Kč bez DPH (8999 Kč s DPH). 

Speciály

Robertův sloupek

Aktuality

Vysvětlení pojmů

Tiskové zprávy