Acer Travel Mate 3000 – Mini - funkcionalismus sobě!

Flexibilita, spolehlivost, vysoká výkonnost, nízká hmotnost, výdrž a hlavně dobrá cena, to je to co si dneska každý manager, obchodník či každý jiný kancelářsky založený živočich zamiluje. Za relativně nízkou cenu nám představila společnost Acer koncem minulého měsíce tento model, pyšnící se názvem Acer Travel Mate 3000. Vysoce flexibilní procesor na bázi Centrino poskytuje stabilitu počítače, nadále nový prototyp sběrnice a vysoká paměť, všechna tato a další plus jsou nakonec zabalena do vysoce kvalitní značky Acer. Takže je rozhodně co číst.

Na první pohled zaujme svým elegantně provedeným designem černé a šedé barvy. Určitě naše upoutá i jemný nádech funkcionalistického stylu ve stavbě počítače, což je neobvyklé, ale na druhou stranu, proč ne? Jak už jsem řekl, nebyl zde kladen takový důraz na extrémní velikost a robustnost přístroje, kterou v běžné kanceláři beztak nevyužijeme, ale byl zde kladen důraz na flexibilitu a výkon, což umožní uživateli rychlý a pohodlný transport přístroje. Váží necelých 1,61 kg, což opravdu ocení mobilní uživatelé notebooků. Jak je zvykem, tak se flexibilita na něčem projevila, teď to bylo neobvykle malým displejem, jehož úhlopříčka měří 12,1 palců a ještě neobvyklejší rozlišení u takto malého displeje je 1280 x 800 bodů, neboli WXGA rozlišení. Celkové rozměry přenosného počítače jsou 297,5 x 210 x 25-35,5 mm. Jako poslední důležitá věc je ovládání počítače, to zůstalo jako obvykle u TouchPadu rozšířeného o rolovací klávesu. Umístěna zde byla i tlačítka pro rychlý start předdefinovaných programů.

Teď už však k samotnému provozu přenosného počítače. Počítač pracuje na bázi Centrino. Je tedy vybaven procesorem Pentium M s jádrem Sonoma. Výkon celého „noťase“ se rozkládá na tři základní jednotlivé části. Jako první je to samotný mobilní procesor Pentium M, který v sobě má vyrovnávací paměť L2 Cache 2 MB, jeho taktovací frekvence dosahuje až k 2 GHz., v neposlední řadě i čipset Intel 915GMe a jako hlavní součinitel je operační paměť, která je standardně na 512 MB či 1024 DDR2 (v závislosti na konfiguraci), max. 2 GB. Grafika je zajišťována integrovaným čipem, jen tak pro zajímavost, název čipu je Graphics Accelerator Media 900, který má sdílenou video paměť RAM a pro vaší potřebu může dosáhnout velikosti 128 MB. Úložiště dat, také nebylo nijak ošizeno a zařadilo se do nadstandardu se svou kapacitou o velikosti až 100 GB, jen pro zajímavost se HDD točí rychlostí 5400 ot./min prý, že se úložiště dat dá doplnit něčím větším – externím, pochopitelně za nějakou peněžní újmu. Pro rychlé a pohodlné vypalování a čtení CD a DVD je počítač vybaven externí combo (dá se koupit i duální) DVD/CD-RW (8/24/10/24) mechanikou, vypaluje jak „pluska“, tak i „mínuska“. Další výhoda počítače je extrémně nízký odběr proudu z akumulátorů, což nám zajišťuje dlouhou dobu provozu, která se pohybuje kolem 5 hodin, zajištěno vysoce výkonnou baterií. Společnost Acer, však ignorovala staré časy a na „disketovku“ se „vykašlala“, proto se musí externí disketová jednotka dokupovat.

Další důležitou věcí pro bussines je konektivita k internetu nebo privátní síti – intranetu, vlastně konektivita obecně. Dnes už jako podmínkou jsou do přenosného počítače integrovány modem a 10/100/1000 MB karta LAN. Pro připojení příslušenství počítače (myš, tiskárna aj. zařízení) jsou zde připraveny 4 rychlé USB 2.0 porty, video výstup a pro bezdrátové spojení je zde Wi-Fi modul standardu 802,11b/g + Bluetooth modul. Nadále zajišťují konektivitu Firewire, neboli IEEE1394, pak také čtečka všech typů paměťových karet, nebyl vynechán ani oblíbený S/PDIF konektor a replikátor portů. Jestliže si půjdete tento počítač zakoupit, dá se koupit ve třech prototypech. První a druhý v sobě má předinstalován operační systém Microsoft Windows XP ve verzi Home a Professional, však pro oblíbence jiného operačního systému je připravena konfigurace počítače bez operačního systému (v ČR máme pouze s XP Profi). Jako pozornost společnosti Acer není praktická cestovní brašna, ale plno užitečného softwaru a utilit k nastavování počítače. Co se týče záruky je standardně 1. letá, dá se vžak za nějaký ten „love“ rozšířit na dva či tři roky.

Teď to nejdůležitější. Kolik vlastně ten počítač stojí? Zatím se u nás počítač prodává jen v jedné konfiguraci modelu Travel Mate 3000, tedy s procesorem Pentium M 730 (1,6 GHz), operační pamětí o velikosti 512 MB, pevným diskem o kapacitě 80 GB, externí DVD+-/CD-RW optickou mechanikou a operačním systémem MS Windows XP Professional. Cena tohoto složení je přibližne 45 tisíc bez „DéPéHá". V tuto dobu se u nás už hojně prodává, my však ještě chvílí musíme doufat, že ta výkonnější sestava přijde co nejdříve.

Václav Mužík ml.

Speciály

Robertův sloupek

Aktuality

Vysvětlení pojmů

Tiskové zprávy