Právě se nacházíte:

Alternativní pohon.

Není to až tak dávno, kdy se na uživatele mobilních počítačů vyhrnula smršť informací o novém alternativním pohonu, o palivových článcích. Dnešní poněkud odbornější článek Vás přesvědčí o tom, že nejen ony by mohly hrát v našich laptopech důležitou roli.

Druhým alternativním pohonem by mělo být sluneční světlo, omlouvám se za nepřesnost, denní světlo. Za vývojem nového pohonu notebooků stojí tentokrát společnost GEMZ Corporation, která chce přinést vylepšené solární články do notebooků a umožnit tak uživatelům jejich provoz na přímém slunečním světle, ale i v běžných kancelářských podmínkách.

Vývojem tohoto vskutku specializovaného řešení byla pověřena vlastní pobočka společnosti GEMZ nazvaná International Nanotechnology Corporation (INC). INC pak za účelem vývoje podepsal rámcovou smlouvu o spolupráci se společností Terra Solar Development Corporation, která patří k jedničkám ve vývoji fotovoltických a nanočlánkových technologií.

Prvním výrobkem, který by měl ze vzájemné spolupráce vzejít, je právě Solární nabíječka pro notebookové baterie.

Cíl, který si tyto společnosti stanovily, není vůbec jednoduchý. V současnosti používané solární články, známé nám třeba i z běžných kalkulaček, totiž buďto odmítají zcela, nebo pracují jen omezeně v místech s nižší hladinou slunečního záření, či alternativního osvětlení. Krystalické i polkrystalické silikonové fotovoltické články pracují například jen na přímém slunečním světle. INC věří, že bude první, kdo použije PV nanofilmy kombinující tenký film s nanotechnologií, což by umožnilo práci i v horších světelných podmínkách. Nanofilmy by měly obsahovat částice menší než 1000 a v některých případech i než 100 nanometrů (1 nanometr je jedna miliontina metru, nebo 10 Angstromů).

Za nejpozitivnější zprávu považuji skutečnost, že INC chce první funkční vzorky oficiálně představit již v posledním čtvrtletí tohoto roku. Cena zatím nebyla stanovena.

Věřím, že Vás dnešní článek zaujal a že budete stejně jako já držet vývojářům palce, aby co nejdříve přinesli to, co výše slibují (a to za příznivou cenu)!

MR

Speciály

Robertův sloupek

Aktuality

Vysvětlení pojmů

Tiskové zprávy