CDMA (Code Division Multiple Access) už v ČR

Tak již i v ČR jsem se dočkali vysokorychlostního mobilního internetu CDMA. CDMA začal nabízet Eurotel pod názvem Eurotel Data Expres.Tato služba pracuje ve staré analogové síti NMT (Nordic Mobile Telephone) ve frekvenčním pásmu 450 MHz. Nová technologie GSM je dnes ve světě využívána ve vetší míře jak CMDA...

Tak již i v ČR jsem se dočkali vysokorychlostního mobilního internetu CDMA.

CDMA začal nabízet Eurotel pod názvem Eurotel Data Expres.

Tato služba pracuje ve staré analogové síti NMT (Nordic Mobile Telephone) ve frekvenčním pásmu 450 MHz. Nová technologie GSM je dnes ve světě využívána ve vetší míře jak CMDA.

CDMA Modem

V ČR má Eurotel od ČTÚ (Český telekomunikační úřad) licenci na pásmo 450 Mhz do roku 2011 a to dává Eurotelu možnost využít tohoto pásma na již vybudovaných základových stanicích.

Pokrytí České republiky není 100%, ale v současné době je ve většině lokalit ČR (zhruba 70%). Podle vyjádření společnosti Eurotel se zbylé nepokryté lokality bude snažit v co nejkratší době pokrýt.

Podívat se na mapu pokrytí můžete zde:

Mapa

Nezapomeňte výběr mapového podkladu: Data Expres.

 

I když se najdete na mapě může se stát, že ve Vaší lokalitě se nebudete moc připojit, proto Eurotel dává možnost zapůjčení modemu a otestování dostupnosti přímo u Vás. Služba je sice zpoplatněna 100,- Kč za den (podmínkou je složit vratnou zálohu 9 000,- Kč na prodejně. Tato záloha slouží jako jistina za modem a bude Vám vrácena po odevzdání modemu zpět na prodejně). Modem si můžete zapůjčit v každé značkové prodejně Eurotelu

Sada CDMA

Instalace není nijak těžká a je popsána přímo na stránce Eurotelu

Eurotel slibuje maximální rychlost až 800 kbs ale rychlost v praxi bude okolo 256 kbs.

Asi to nejdůležitější cena bude 899 Kč (1069,81 Kč vč. DPH).

Cena modemu je 8 995 Kč vč. DPH, což je opravdu hodně. Lze ale využít dotovaného modemu při uzavření smlouvy na 12 měsíců za 995,- Kč vč. DPH a nebo 24 měsíců za 1,- Kč vč. DPH.

Tato cena je poměrně vysoká, ale výhodou je nepřetržitý internet 24 hodin denně bez jakýkoli limitů.Další výhodou co dělá z Eurotel Data Expres vážně super službu a je možnost připojit se téměř odkudkoliv. Připojením na Váš notebook se můžete připojit doma, v práci, na cestě,v hotelu, klidně i z benzinové pumpy.

 

Zkušenosti z praxe u CDMA jsou poměrně vysoké pingy kolem 150, což je velice nepříjemné u hraní online her, ale neomezuje to zas tak zásadně možnost stahování a brouzdání po internetu.

CDMA - Eurotel Data Expres bych v zásadě doporučil těm, kdo jsou hodně na cestách a potřebují rychlý a mobilní internet, rychlost se pohybuje kolem 100 Kbps maximálně 300 Kbps. Hlavně ve spojení z kvalitním notebookem se jedná o špičkové nasazení v terénu.

Ti, kteří chtějí rychlý internet domů a to hlavně na hry, doporučuji vjejich případě nějaký druh kabelového (Karneval, UPC) připojení popř. Adsl. Pokud však není ve Vaší lokalitě možné žádné kabelové připojení, je pro vás CMDA tou nejlepší volbou a výhoda pokud se přestěhujete, případně pojedete-li na dovolenou můžete si vzít sebou svůj rychlý internet.

Speciály

Robertův sloupek

Aktuality

Vysvětlení pojmů

Tiskové zprávy