Právě se nacházíte:

Chráníte svá data?

Bojíte se o bezpečnost svých dat? Pak právě pro vás je určen následující článek, jenž vám prozradí, jak si s nezvanými návštěvníky poradit.

Společnost Alps Electric představuje možné řešení dosáhnutí bezpečnosti. Jedná se o čidla pro rozeznání otisku prstu. Konkrétně o dva typy kompaktního tenkého čidla určeného k rozeznání otisků. Jsou určeny pro užití do mobilních telefonů, notebooků a dalších mobilních zařízení jako např. PDA. Zkrátka všude tam, kde je zapotřebí zvýšená bezpečnost informací a kde zároveň existuje pravděpodobnost ztráty, krádeže nebo jiného zneužití citlivých dat.

1. Čidlo otisku prstu - citlivé na stisk 

Toto čidlo je dle slov výrobce nejtenčí svého druhu na světě. V rámci technologie biometrického ověřování jsou ověřovací čidla užívající otisky prstů jedním z nejpoužívanějších řešení a díky tomu se očekává prudký nárůst užití v nejrůznějších mobilních zařízeních. Společnost Alps počítá s celosvětovým trhem, který by měl podle jejího odhadu obsáhnout 20 milionů jednotek zabudovaných do mobilních telefonů a notebooků, a to do konce roku 2006.

Typ čidla "citlivého na stisk" užívá dvouvrstvé elektrody utvářené s vysokým začleněním na tenké vrstvě; dokáže snímat obrysy vrcholků a prohlubenin otisku prstu. Čidlo je vysoce citlivé, zároveň odolné vodě a samozřejmě vlhkosti, kterou lidské ruce vydávají. 


Doprovodný obrázek



2. Průhledné čidlo otisku prstu

Typ průhledného čidla pro rozeznání otisku (na druhé fotografii) využívá technologie vytvoření elektrostatického snímače na průhledném podkladu, kterou společnost Alp sama vyvinula. Tento typ bude tak možno využít na LCD displejích, kde splní svou důležitou funkci a zároveň nebudou rušit funkci displeje.  Společnost Alps představí první prototypy výrobků u příležitosti konání "Alps Show 2004" (ta proběhne 26. května 2004 v Tokyu). 

Doprovodný obrázek

Ačkoli jsem zatím neměl možnost se osobně s tímto typem ochrany setkat, hodně se o něm - a jistě ne bezdůvodně - v poslední době mluví. Množství dat, které s sebou nosíme v elektronické verzi rychle narůstá. Zatím se však výrobci soustředili bohužel spíše na kvantitu produkce, než na otázku možnosti snadného zneužití uživatelových dat v případě odcizení celého přístroje, např. mobilního telefonu. Proto považuji vývoj dalších technologií zajišťující bezpečnost uživatelských dat i jinde než v osobním počítači za velmi důležitý.

Speciály

Robertův sloupek

Aktuality

Vysvětlení pojmů

Tiskové zprávy