Držte si klobouky, roztáčíme!

Ano, to je ten správný titulek k tomuto článku. Co, že se to roztáčí? No přeci plotny pevných disků. Poté co si uživatelé notebooků už pomalu, ale jistě zvykli na rychlost 4800, či v lepším případě 5400 otáček, přichází společnost SEAGATE s rychlostí 7200 otáček.

Tento i u nás dobře známý výrobce si s představení celé řady svých nových produktů počkal téměř až do začátku prázdnin. A aby si každý přišel na své, přichází hned s několika výrobky najednou - a nutno říci, že jeden byl zajímavější než druhý. Mezi novinky patří například 1" disk s kapacitou 5 GB, již zmiňovaný harddisk pro notebooky s kapacitou 100 GB a 7200 otáčkami, či harddisk pro PC, či servery s kapacitou dosahující až jedné poloviny Terra Bytu.

Začněme ale popořadě, v tomto případě od posledně zmiňovaného produktu pro standardní PC a servery. Jedná se o disk Barracuda 7200.8 o kapacitě dosahující 400 GB na třech plotnách a 16 MB vyrovnávací pamětí. Tento disk je možné připojit prostřednictvím rozhraní Ultra-ATA, nebo Serial-ATA (SATA) s podporou Native Command Queuing (NCQ). Plotny nabízejí přístupovou rychlost 8 milisekund.

Doprovodný obrázek

Další novinkou je harddisk nazvaný SEAGATE DB35 pro použití v digitálních videorekordérech, který také nabízí kapacitu dosahující 400 GB a na trh by měl být vypuštěn v září tohoto roku.

Doprovodný obrázek

Novinkou ve výrobním programu této společnosti je již zmiňovaný 1" disk, resp. série z níž pochází, nazvaná ST1. Jedná se o mini hardidsk, na němž byla použitá nová firemní technologie RunOn a jehož využití je plánováno hlavně v oblasti reprodukce hudby (ve svém iPAQu bych si dal také říci)

Pod názvem Seagate Compact Flash Photo Hard Drive pak výrobce nabízí mini harddisk,v podobě CF karty, kterou je možno použít v současnosti v mnoha fotoaparátech, audio i videopřaehrávačích, či některých kapesních počítačích. Zároveň by mohla sloužit jako zajímavé záložní paměťové médium i vlastníkům  většiny notebooků. Na trh by tento i předchozí výrobek měli přijít ještě v letošním létě.

Doprovodný obrázek

Pod názvem USB2 Pocket Hard Drive se tentokrát skrývá externí řešení nabízející za využití 1" HDD kapacitu 2,5 nebo 5 GB pro uživatelova data. Zároveň však Seagate nabízí větší 2,5" řešení, které namísto 5 GB nabízí kapacitu až 100 GB, a 3,5" nabízející 400 GB, což je nepoměrně více, než v současnosti nabízí většina výrobců nejenom notebooků, ale i počítačů stolních. Připojení těchto externích HDD je řešeno prostřednictvím rychlého USB 2.0 portu.

Nyní konečně přicházíme k jádru pudla, díky kterému se tento článek dostal i na náš server, tedy k novinkám určeným pro notebooky. Ve stávající řadě výrobků, nezvané MOMENTUS nabízí výrobce HDD s rychlostí 5400 otáček a kapacitou 50 GB (Momentus 5400.2). K nim se nově v nabídce objevuje HDD Momentus 7200.1, nabízející kapacitu dvojnásobnou, tedy 100 GB. Nezajímavým údajem jistě je i skutečnost, že plotny v klidovém stavu mají snést nárazy až 800 G. Do prodeje tyto HDD přijdou na podzim letošního roku.

Bohužel výrobce zatím nezveřejnil ceny a proto buďme optimističtí, že tyto nebudou příliš vysoké a notebooky se zajímavou paměťovou kapacitou se brzy objeví i na našich stolech.

Na setkání nad dalšími články se těší

MR

Speciály

Aktuality

Tiskové zprávy