Dva displeje v mobilu? Zbytečný komfort...

Přesně toto si řekli vývojáři společnosti Mitsubishi Electric a představili první oboustranný displej pro mobilní telefony.

Doprovodný obrázek

Jedná se o prototyp LCD panelu s prozaickým názvem "Oboustranný LCD", který může najednou zobrazovat obrazy na obou stranách. Hlavní užití takového typu displeje se počítá u mobilních telefonů. Mobilní telefony se dvěma displeji nejsou nic nového, ovšem díky užití tohoto typu LCD budou "véčka" mnohem tenčí. Je nutno zmínit, že přístroj s oboustranným displejem má stejné funkce jako mobil s displeji dvěma.

Doprovodný obrázek

 Oboustranný LCD před zabudováním do mobilu

Jak jsme již zmínili, jedná se zatím pouze o prototyp. Přesto již nyní jeho parametry stojí za povšimnutí: obnovovací kmitočet (frame rate) je 60 snímků za sekundu pro každý z obou displejů, respektive 120 snímků za sekundu celkem. Společnost Mitsubishi v současné době dolaďuje načasování zapínání a vypínání podsvícení a zároveň ještě musí zdokonalit synchronizaci obou stran displeje, která v současné době ještě občas vytváří pruhy. To vše by mělo být nejpozději do konce tohoto roku hotové a poté se již na trhu začnou objevovat první výrobky využívající výhod oboustranného LCD. Společnost Mitsubishi plánuje užití nového displeje pro jiné výrobky, včetně PDA a notebooků.

Doprovodný obrázek

Hlavní displej

Doprovodný obrázek

"Druhá strana displeje" zobrazuje jiný snímek

Přiznám se, že se velmi těším na přístroje využívající právě tuto technologii. Ideálnější prezentační nástroj než notebook se dvěma displeji, na němž budu předvádět svým klientům prezentace a výpočty a zároveň sám budu moci nezávisle na jejich běhu sbírat data a pracovat s aplikací jinou, si nedovedu představit. Jsem velmi zvědav, zda-li se podaří i do tohoto typu displeje vměstnat funkci ovládání dotykem. V každém případě budu držet vývojářům společnosti Mitsubishi palce.

Speciály

Robertův sloupek

Aktuality

Vysvětlení pojmů

Tiskové zprávy