HP-Compaq nx9020 – Levný a výkonný

Začátkem měsíce září společnost HP-Compaq představila svojí, čerstvou řadu notebooků, označenou nx9020. Přenosné počítače patří mezi levnější a „tak tak“ se zařadili do nižších výkonnostních příček mobilních zařízení, což dokázalo všem pochybujícím, že jsou na tom opravdu lépe než předchozí typy nx9010.

Jako vždy začínáme designem, tedy série nx9020, mají velmi pěkně zpracovaný design do stříbrné a černé barvy, což mu při jeho tenkém profilu určitě neškodí. Také nás překvapil svým 15 palcovým displejem o rozlišení XGA, tedy 1024 x 768 obrazových bodu. Přenosný počítač se sice nedostal do nebe mobility, protože je přeci jen trochu hmotnější (3,1 kg), ale vše je kompenzováno výkonem a stabilitou, což ocení běžní uživatelé. Jako ovládací zařízení je tu zabudován standardní TouchPad. Rozměry počítače 329 x 272 x 42 mm. Při kombinaci všech těchto jevů se nám ukáže opravdu velký „fešák“:).

nx9020

  

Co se týče hardwarové výbavy přenosného počítače je více než povzbudivá, tak se do toho tedy pusťme. Procesor Intel Celeron typu M, taktovací frekvence od 1,3 GHz, paměť L2 cache 512 KB. Procesor maká na čipsetu Intel, typ 852GM 400 MHz sběrnice. Základní velikost virtuální paměti je 256 MB, jde však rozšířit až na úctyhodných 2 GB, což zní líbezně. Grafický adaptér typu Extréme Graphics 2 se sdílenou pamětí, tedy až 64 MB. Pevný disk 30 či 40 GB (podle vaší konfigurace). Mechaniky jsou tu na výběr hned dvě, ta první optika DVD nebo DVD/CD-RW (opět podle vaší konfigurace), záleží na vás co je vám milejší. Baterie Li-Ion, které při běžném provozu počítač udrží naživu dvě hodinky a více.

Co se týče komunikace mezi okolním světem je počítač vybaven dvěmi USB 2.0, nadále dva PCMCIA sloty, integrovaný modem, Ethernet 10/100, 2 audio-out, výstup pro monitor a za příplatek i modul Wi-Fi Pro 2100, standard 802.11b.

Na přenosné počítače je předinstalován operační systém Microsoft Windows XP Professional nebo Home Edition (záleží na konfiguraci) kromě OS obdržíte jako dárek nějaký ten software (:-), např. antivirový program, přehrávače, software pro vypalovačku atd..

Záruka je zajištěna po dobu dvou let.

Jelikož firma HP-Compaq vydala více konfigurací je i více cen, my si uvedeme jen ty dvě základní tu nejdražší a tu nejlevnější.

Nejlevnější konfigurace: Procesor Intel Celeron M 330 (1,4 GHz), Operační paměť 256 MB, pevný disk s kapacitou 40 GB a combo DVD/CD-RW. Operační systém je trochu složitější, není zde Microsoft Windows, ale OS s názvem Free Dos (nebojte také dobrý OS :). Doporučená koncová cena činí 22.980 Kč bez DPH.

Dražší Sestava: Procesor Intel Celeron M 320 (1,3 GHz), pevný disk 30 GB, combo DVD/CD-RW, OS Microsoft Windows XP Home. Koncová cena by se měla pohybovat kolem 24.980 Kč bez DPH.

Speciály

Robertův sloupek

Aktuality

Vysvětlení pojmů

Tiskové zprávy