IBM ThinkPad T41 v Himalájích obstál

Skupina litevských horolezců poprvé v historii své země zdolala jeden z nejobtížnějších himálajských vrcholů Sisia Pangma a poprvé jim při tom dělal společníka notebook IBM ThinkPad T41.

Díky němu byli alpinisté schopni komunikovat se svým domovem a zbytkem světa, informovat přátele a příbuzné o stavu expedice a sami dostávat nejnovější informace o vývoji počasi. Podle všech členů výpravy notebook obstál ve všech zkouškách, které mu extrémní prostředí připravilo.

Doprovodný obrázek

Litevští horolezci se pro notebook IBM rozhodli po zevrubné analýze produktů od všech výrobců počítačů. Při debatách se svými kolegy z jiných zemí se horolezci dozvěděli, že ostatní produkty by jim mohli po dosažení extrémních výšek z ničeho nic vypovědět službu. „Při výstupu s notebookem IBM ThinkPad jsme si mohli být jisti, že ho nepoškodí ani výška, ani výkyvy teplot, které v horách kolísaly v rozmězí -20C až k +30C.“ uvedl vůdce expedice Saulius Vilius.

Během samotné výpravy zakusil ThinkPad několik pádů, písečných bouří a dokonce doušek Coca-Coly. Titanová slitina ochranného krytu ve spojení s patentovaným systémem ochrany pevného disku, který notebook chraní před nárazy, poskytuje s ničím nesrovnatelnou spolehlivost vybavení a ochranu dat. „Spolehlivost je v případě, kdy cestujete za takových podmínek, tou nejdůležitější věcí. Během naší jedenapůlměsíční cesty jsme s ThinkPadem neměli nejmenší potíže“, řekl Vilius.

Prostřednictvím notebooku IBM ThinkPad a satelitního telefonu horolezci informovali litevské přátele a novináře o své expedici. Podle Viliuse, horolezci nevynesli ThinkPad až na samotný vrchol. „Pracovali jsme s ním v táboře umístěném 5600 metrů nad mořem, ale mohli jsme pravidelně posílat e-maily o naší aktuální situaci. Každý mohl sledovat naše zpravodajství z Himálaje online.“ (http://www.baltuzygiai.lt).

„Velice nás těší, že naši koncoví zákazníci v Litvě si oblíbili notebook IBM ThinkPad, kvůli jeho spolehlivosti, nízké váze a schopnosti ochraňovat data. Jsou to právě tyto vlastnosti, které činí IBM ThinkPad tou nejlepší volbou pro lidi jako jsou například litevští horolezci,“ sdělil Jonas Juodvirsis z litevské divize PCD IBM.

Alpinisté testující IBM ThinkPad v horách byli s jeho výkonem více než spokojeni. Podle jejich vyjádření je bude notebook od IBM provázet i na jejich nejbližší expedicích, které zavedou do hor Ťian-Šanu a Pamíru.

Speciály

Robertův sloupek

Aktuality

Vysvětlení pojmů

Tiskové zprávy