Intel vs. Athlon: válka notebookových procesorů

V první čtvrtině roku klesly nečekaně výnosy společnosti AMD Athlon, a proto nyní zavítala na trh se novými procesory určenými do notebooků. Tento krok způsobil konkurenční protitah společnosti Intel, která hodlá v tomto týdnu uvést své vlastní procesory pro přenosné počítače. Schyluje se tak nenápadně k válce v tomto slibném segmentu a v následujícím článku se dočtete o chystaných zbraních obou soupeřů.

AMD na trhu s novými procesory

        Společnost AMD Athlon uvedla minulý týden na trh dva nové procesory Mobile Athlon 64, které jsou určeny speciálně do notebooků a konkurují tak již zavedeným a dobře známým sadám od Intelu – Centrino. V současné době jsou k dispozici dva čipy Mobile Athlon 64 2700+ a 2800+, jenž jsou vybaveny 64bitovými instrukcemi a zároveň podporují současné 32bitové aplikace.

     Podle AMD Athlonu jsou právě jejich procesory tím pravým konkurenčním tahem, který odsune Centrino do minulosti. Nové čipy mají podle tiskové zprávy Athlonu mít spotřebu kolem 35 W, což jednoznačně dokazuje jejich ryze “mobilní” ráz a ne jen náhradu desktopových typů. Tuto informaci potvrzuje i podpora technologie PowerNow!, jenž dokáže prodloužit výdrž notebooků při práci na baterie díky snížení frekvence a napětí procesoru, čímž se dosáhne mnohem delšího pracovního režimu.

     Další novinkou, se kterou přichází Athlon v nových procesorech je zabudovaná technologie EVP – Enhanced Virus Protection, která ve spolupráci s připravovaným Service Packem pro Windows XP přinese větší ochranu notebooku před počítačovými viry.

     Velkoobchodní ceny pro výrobce notebooků jsou nastaveny na hranici kolem 210 a 240 dolarů, což je v přepočtu přibližně 5600 a 6500 korun. První, kdo o tuto lákavou nabídku projevil zájem, byla společnost Acer, která začne nové Athlony osazovat do svých notebooků společně se systémem Windows XP.

Procesor Athlon

Intel nezůstává pozadu

     Konkurenční tah společnosti AMD však vzbudil menší nevoli u Intelu, který ke konci minulého týdne oznámil taktéž novou řadu procesorů, které zaútočí proti Mobile Athlonům. Nové procesory by měly být podle neoficiálních zdrojů představeny veřejnosti tento týden a jsou tudíž ještě do jisté míry zahaleny tajemstvím. Přesto však společnost Intel uvedla alespoň něco z připravovaných novinek.

     Nové procesory Pentium M budou založené na zcela novém jádru s kódovým označením Dothan a s frekvencí až 2 GHz. Na trhu se objeví s frekvencemi 1.7, 1.8 a 2.0 Ghz.

     Hlavní předností by podle tiskové zprávy Intelu měly být nižší nároky na spotřebu energie a další novinkou je dvojnásobná kapacita vyrovnávací paměti druhé úrovně, jenž bude mít velikost celé 2 Mb. Za pozornost také stojí přechod na 0,09mikronovou výrobní technologii ze současných 0,13, kterými jsou vyráběny Pentia M s jádrem Banias. Procesory budou již značeny podle nové metodiky a připraví tak cestu Pentiu M 715 a 725 s jádrem Dothan, který nahradí současná Pentia M s frekvencí 1.5 a 1.6 GHz.

Doprovodný obrázek

Válka procesorů?

      Vítěze mezi těmito dvěma silnými soupeři prověří teprve čas a zájem o nové procesory. Na straně Intelu stojí úspěch předchozího modelu Centrino, což lze pokládat za dobrou startovní pozici. Další výhodou Intelu je předpokládané zlevnění současných modelů s jádrem Banias.

      Naopak AMD sází z velké části na již zmiňovaný kontrakt s výrobcem notebooků Acer a revoluční syntézu s operačním systémem Windows XP, který by měl právě na nových Athlonech dosáhnout nejlepších výsledků. Nesporným kladem Athlonu je také nižší cena za výkon srovnatelný s nabízenými čipy od Intelu. Z pohledu zákazníka lze čekat konkurenční nátlaky na snížení ceny a tudíž příznivé ovlivnění tohoto segmentu.

Speciály

Robertův sloupek

Aktuality

Vysvětlení pojmů

Tiskové zprávy