Jak efektivně ztišit počítač [2 - procesor, úvod]

Mikroprocesor, nebo-li zkráceně procesor je dnes největším „žroutem“ elektrické energie. není vyjímkou, že výkonnější procesor má spotřebu více než 60W, což lze přirovnat k běžné žárovce, která osvítí celý pokoj a mimo jiné vyprodukuje velké množství tepla – což jste možná v mládí zjistili, pokud jste se jí rukou dotkli. U procesoru je situace o to horší, že veškeré vyprodukované teplo je třeba efektivně odvést (nemůže se jako vlákno žárovky zahřívat do teploty přesahující jeden tisíc stupňů Celsia) a to z plochy, jež velká jak padesátník.

Doprovodný obrázek


Pokud byste na procesor neumístili chladič, pravděpodobně ( i když některé novější modely jsou proti tomuto jevu chráněny pojistkou) by se zahřál na teplotu několik set stupňů celsi a poslední věc, kterou byste viděli by byl jen obláček dýmu. Spolu s procesorem by se mohla „roztéci“ i základní deska, což se ostatně stalo při testech na stránkách http://www.tomshardware.com/.

Doprovodný obrázek


Pokud procesor není dostatečně chlazen, může se zahřát i na teplotu přes tři sta stupňů celsia, což dokazuje přiložený obrázek.

zdroj: TomsHardware.com

Doprovodný obrázekInformativní[1] spotřeba a maximální teplota vybraných procesorů AMD

Doprovodný obrázekzdroj: http://users.erols.com/chare/elec.htm

[1] Spotřeba procesorů AMD je pouze informativního charakteru, neboť ji nelze zcela objektivně porovnat

Speciály

Robertův sloupek

Aktuality

Vysvětlení pojmů

Tiskové zprávy