Jak pečovat o baterii Vašeho notebooku a "vytřískat" z ní maximum? II

V první části tohoto článku jsem se věnoval obecným a nenáročným zásahům, jak pečovat o baterii Vašeho notebooku, aby co nejdéle vydržela její životnost, ale také jak jednoduchým způsobem udržet Váš notebook naživu déle při provozu na baterii. V dnešním článku se pustíme do náročnějších, ale zato mnohem účinnějším způsobů, jak dosáhnout delšího provozu na baterii v "terénu"..

Jak jsem již zmiňoval na konci minulého článku "Jak pečovat o baterii Vašeho notebooku a "vytřískat" z ní maximum?", dnešní zveřejněné postupy jsou určeny zkušenějším uživatelům, protože neopatrným a neuváženým počínáním může dojít ke zhroucení systému i k poškození notebooku. S tím souvisí, že konání podle těchto návodů činí každý uživatel na vlastní riziko a redakce nenese žádnou zodpovědnost za případné poškození.

Největším žroutem energie (elektrické samozřejmě.. :) ) je u notebooků procesor. Nebudu se zde pouštět do podtaktování procesoru(možná někdy příště) a vezmu to z jiné stránky. A to sice když nebudeme podtaktovávat, tak se ho budeme snažit minimálně vytěžovat(samozřejmě procesor.. =) ). Při startu operačního systému se Vám spustí mnoho aplikací a procesů, které běží na pozadí(ani o nich nevíte) a "žerou" procesorový čas a tím snižují dobu provozu. Já Vám teď ukáži, jak při startu systému zakázat spuštění těchto nepotřebných aplikací a procesů. A proč je tato sekce pro náročnější uživatele? Protože každý uživatel musí sám rozpoznat, které procesy mohou být spuštěny a které ne. Nesprávné nastavení může v nejhorším případě vést ke "spadnutí" operačního systému. Při provedení následujících kroků nezískáte jen delší výdrž provozu baterie, ale také svižnější chod celého systému, protože se tyto programy nebudou "zavrtávat" do Vaší operační paměti a nebudou si říkat o kontrolu procesoru. A teď už k samotnému postupu. Klikněte na "Start" a zde na položku "Spustit"(viz. níže). Do příkazové řádky napište "msconfig". Otevře se Vám okno, ve kterém se přepněte na záložku "Po spuštění"(Startup) a zde pomocí zaškrtávacího tlačítka odškrtněte aplikace, které se podle Vašeho uvážení nemusí spouštět po startu operačního systému - může jich být mnoho, ale nemusí být žádná, to záleží čistě jen na tom, kolik a které aplikace máte na svém notebooku nainstalované. Dále klikněte na "Použít"(Apply). Stejný případ nastává i na záložce "Služby"(Services), kde je možné odškrtat procesy, o které nestojíte. Pokud jste se v minulosti o tuto problematiku nikdy nezajímali, budete nejspíše velice překvapeni, co všechno brzdí Váš notebook.

_1

_2

_3

_4



Blížíme se do finále a poslední částí, jak výrazně zvýšit výdrž provozu na baterie je podtaktování grafické karty v případě, že nepotřebujeme její plný výkon(například pokud máte v notebooku grafickou kartu Ati Mobility Radeon X700 a víte, že budete následující 2 dny pracovat jen s internetem a dokumenty -> 2D grafikou, je zbytečné aby grafická karta "jela" na plném taktu). Hlavně se prosím nelekejte pojmu podtaktování, protože se jedná v celku o jednoduchý zákrok, který několika kliknutími vrátíte do původního stavu - na plný výkon. Nejdříve se budu věnovat majitelům grafických karet od výrobce Ati. Univerzální utilitu, o které budu v následujících řádcích psát si můžete stáhnout zde. Po spuštění aplikace uvidíte 2 posuvníky, kterými se upravuje frekvence jádra a paměti. Jen bych chtěl podotknout, že snižováním frekvence nemůže dojít k žádnému poškození grafiky, ale přílišné snížení taktů může vést k zamrznutí systému, nebo různým deformacím obrazu. Doporučuje se snižovat takt jádra maximálně o 65% a takt pamětí o 25%. Tyto hodnoty jsou ale různé u každého čipu. Prvním krokem je vytvoření nového profilu kliknutím na tlačítko "New", kde zadejte název nového profilu(např. "Slow"), který bude prezentovat podtaktování jádra a pamětí. Nyní začněte se snižováním frekvence nejdříve u pamětí. Snižujte po malých krocích(např. 10MHz) a po každém snížení stiskněte tlačítko "Set Clock" pro fyzické nastavení taktu. Pokud se neobjeví žádné problémy, stiskněte "Save". Ve chvíli, kdy se objeví nějaké problémy s obrazem, přestaňte se snižováním a o pár MHz(nejlépe o těch 10) naopak frekvenci zvyšte. V tuto chvíli máte nejnižší možný takt Vaší paměti a stejným postupem snižte takt jádra.

_5

_6



Dalším krokem je nastavení různých profilů pro různé aplikace(tím myslím, aby program sám detekoval, kdy může použít podtaktování a kdy je naopak nutné použít plný výkon grafické karty). Začněte kliknutím na tlačítko "Settings", které je pod posuvníkem pro paměť. Zde vyberte v menu nahoře možnost "Startup"(viz. obrázek níže).

_7



Toto okno nastavte podle obrázku níže. Do kolonky pod "Every time ATITool..." nastavte profil, do kterého jsme ukládali podtaktování v prvních krocích. V mém případě je to profil "Slow".

_8



Dalším krokem je naopak nastavení detekce nutnosti použití plného výkonu karty. V menu, ve kterém jsme vybírali položku "Startup" vyberte nyní položku "3D-Detection" a nastavte jí podle obrázku níže.

_9



Postupováním podle návodu výše získáte delší výdrž provozu notebooku na baterie aniž by jste zaregistrovali jakýkoli rozdíl oproti standartnímu provozu na plný výkon. Jako vedlejší produkt tohoto zásahu vznikne menší zahřívání grafického čipu, tudíž i snížení hlučnosti notebooku(systém nemá důvod spouštět aktivní chladiče - nebo "nejedou" na takové otáčky), což je jistě také dobrá zpráva. V nejbližší době doplním tento článek o informaci, jak podtaktovat grafické karty společnosti nVidia, ale v tuto chvíli nemám k dispozici žádný notebook s grafikou od této společnosti. Proto prosím buďte trpěliví a zachovejte nám přízeň.. =)

Speciály

Robertův sloupek

Aktuality

Vysvětlení pojmů

Tiskové zprávy