Jak pečovat o baterii Vašeho notebooku a "vytřískat" z ní maximum?

Nejdůležitějším parametrem(pro většinu z nás) je u notebooků životnost a výdrž baterie. Tento článek jsem se rozhodl napsat nejen proto, že se dodnes na internetu dočítám různé fámy a nepravdivé poučky jak pečovat o baterii ale i proto, že jsem v češtině nenarazil na podobný článek, který by se tomuto tématu podrobně věnoval. Dozvíte se nejen, jak o baterii pečovat, aby vydržela její životnost, ale i jak z ní vymáčknout možné maximum.

Nejdůležitějším parametrem(pro většinu z nás) je u notebooků životnost a výdrž baterie. Tento článek jsem se rozhodl napsat nejen proto, že se dodnes na internetu dočítám různé fámy a nepravdivé poučky jak pečovat o baterii ale i proto, že jsem v češtině nenarazil na podobný článek, který by se tomuto tématu podrobně věnoval. Dozvíte se nejen, jak o baterii pečovat, aby vydržela její životnost, ale i jak z ní vymáčknout možné maximum. Plno z těchto pouček budete jistě znát a možná se Vám budou některé zdát nesmyslné a nereálné. Proto bych chtěl upozornit, že se jedná spíše o doporučené rady než o návod, kterého je nutné se držet.

Na začátku jsem zmínil na první pohled dva stejné pojmy: životnost a výdrž. Teď tyto pojmy rozliším. Výdrží myslím aktuální dobu provozu na bateriích(např. koupíte si notebook a provoz nového notebooku na baterii je 3 hodiny). Životností myslím postupně ubývající výdrž baterie(tzn. po roce Vám stejná plně nabitá baterie udrží notebook v provozu už ne 3 hodiny, ale jen 2).

Dnešní nejpoužívanější baterie jsou typu Li-Ion. Oproti starším typům NiCAD a NiMH disponují hlavně vyšší výdrží a nižší hmotností a navíc není nutné notebook úplně "vytlouct", aby se nezkracovala životnost baterie - abych to uvedl na pravou míru, úplné vybití je občas nutné, ale v intervalu jednou, dvakrát do měsíce a ne 3x týdně jak si někteří dodnes myslí.

Teď se již dostávám k samotnému tématu a nejdříve se podíváme, co je dobré dodržovat pro uchování dlouhé životnosti baterie:

- práce s notebookem při nízkých/vysokých teplotách: v případě, že je notebook používán při vyšších či nižších teplotách, než je doporučeno, může být permanentně snížena životnost baterie. Maximální doporučená teplota je 35°C.

- nabití baterie na plnou kapacitu: částečné nabíjení může vést ke snížení životnosti baterie. Každá baterie má totiž limit nabití/vybití před tím, než "zemře".. Proto se pokuste co nejčastěji nabíjet na plnou kapacitu, ikdyž to samozřejmě není vždy možné.

- občasné úplné vybití baterie: nedoporučuje se mít notebook neustále připojení k el. síti. K tomu se vztahuje, že každá Li-Ion baterie by měla být minimálně jednou za měsíc úplně vybitá. Toto opatření následně umožní nabití baterie opravdu na max a jak jsem se dočetl na jednom prestižním zahraničním serveru, udrží Li-Ionku zdravou.. :)



Jak vymáčknout z baterie maximum?

Tak a teď už se dostáváme k té zajímavější části. Předem bych chtěl upozornit, že zde nebudu zmiňovat taková nastavení, jako je snižování jasu displeje nebo vypínání harddisku(ů) po určité době. To už totiž určitě máte(alespoň si to myslím..) všichni nastavené, jak Vám to vyhovuje. Já se zaměřím spíše na možnosti úspory, které nejsou mezi čtenáři příliž známé.

Prvním takovým krokem, který vede k prodloužení doby provozu je vypnutí zařízení, která zrovna nevyužíváte. Nyní Vám upřesním postup, jak toho dosáhnout. Klikněte na "Start", dále na "Ovládací panely"(Control panel). Zde je položka "Systém"(System). Ve chvíli, kdy se Vám otevře okno "Vlastnosti systému", klikněte na záložku "Hardware" a zde na "Správce zařízení"(Device manager). Uvidíte před sebou okno, ve kterém jsou zobrazena všechna zařízení, která Váš notebook obsahuje(viz. níže)

_1



Zde kliknete pravým tlačítkem na zařízení, o kterém víte, že ho v nejbližší době nebudete využívat a v menu, které se před Vámi otevře zvolte "Zakázat"(Disable). Vyskočí na Vás hláška, že zakázáním tohoto zařízení bude ukončena jeho činnost(je to jen po dobu, po kterou chcete), takže klikněte na "Ano". Někdy na Vás vyskočí hláška, že je nutné restartovat systém, aby se změny projevily. Klikněte na "Ne"(No), stejným způsobem zakažte další zařízení a až po vyřazení všech nepotřebných notebook restarujte. Napíši krátký seznam, o která zařízení se může jednat: Bluetooth, USB,Firewire (IEEE 1394), Modem, CD-ROM/RW nebo DVD-ROM/RW, LAN, zvukovákarta, ... Já jsem pro ukázku vyřadil z provozu infračervený port aoptickou mechaniku(viz. níže).

_2

_3

_4



V případě potřeby se zařízení "nahazuje" naprosto stejným způsobem, jen s rozdílem, že se v menu místo "Zakázat"(Disable) zvolí "Povolit"(Enable). V tuto chvíli je dané zařízení hned v provozu. Je to velmi účinná metoda, jak šetřit energii.

_5

_6



V další části článku se věnuji mnohem účinnějším způsobům, jak zvýšit výdrž baterie, ale chtěl bych upozornit na to, že se jedná o návody pro zkušenější uživatele, protože neopatrným a neuváženým počínáním může dojít ke zhroucení systému i k poškození notebooku. S tím souvisí, že konání podle těchto návodů činí každý uživatel na vlastní riziko a redakce nenese žádnou zodpovědnost za případné poškození.

Speciály

Robertův sloupek

Aktuality

Vysvětlení pojmů

Tiskové zprávy