JVC přichází na trh s ultra-přenosným notebookem.

Nepříliš obsáhlý trh mini-notebooků již v červnu rozšíří nový model MP-XV841 od JVC. 1,5kg s optickou mechanikou? SEM S NÍM!

Tato novinka je nástupcem předchozích modelů MP-XV831 a MP-XV631 a i přesto, že jej výrobce obdařil drobnými rozměry, obsahuje optickou mechaniku pro čtení DVD a zapisování na CD. 

Doprovodný obrázek

MP-XV841 pohání Pentium M ULV (ultra low voltage) 1GHz procesor společnosti INTEL. Notebook je vybaven 8,9" aktivním LCD displejem, 256MB operační paměti a 40GB HDD. Jeho tajnou zbraní je optická mechanika, která podporuje čtení DVD stejně jako zapisování CD, což je v přístroji takových rozměrů neobvyklé a pak především výjimečná životnost baterie - ta je 6,7 hodin. Hmotnost modelu je 1,5 kg. 

Victor Co. Japan (JVC) se při vývoji MP-XV841 zaměřil především na zaměstnance velkých společností, kteří jsou často v terénu. Pan Al Levene, viceprezident JVC říká: "Nepokoušíme se stát se jedničkou v tomto odvětví trhu, ale soustředíme se na jeho velice malou část (dle statistik se 90% uživatelů, kteří si kupují notebook, rozhodne pro model s displejem který má alespoň 15") a to na mobilní odborníky, kteří potřebují lehký a výkonný počítač. Nechtějí na něm hrát hry, ale potřebují pracovat s Wordem, s tabulkami, zpracovávat prezentace, využívat E-mail a v letadle si prohlédnout DVD.

Tato specifikace společně s rozměry a hmotností znamená že přístroj nebude soutěžit ve stejné aréně jako  bytelnější laptopy od konkurenčních společností jako jsou Dell nebo IBM, ale mohl by se prosadit oproti podobně velikým přístrojům pocházejícím hlavně od Japonských výrobců. 

V současné době je JVC jediným velkým výrobcem notebooku s 8,9" displejem. To je způsobeno tím, že trh pro mini-notebooky je relativně malý ve srovnání s celkovým trhem přenosných zařízení, a mnoho velkých výrobců již tento specifický trh opustilo: IBM již zastavil výrobu produktu Thinkpad S30 a Toshiba v současné době zastavila Libretto. Proto je konkurenceschopnost JVC skryta hlavně v jedinečnosti produktu. Je proto zvláštní že tak velká společnost, jako je JVC dělá stejnou školáckou chybu jako malý, jen např. regionálně významní výrobci, a nepropaguje mezi širokou veřejností, že JE a hlavně i nadále BUDE důležitým hráčem na poli mobilních informačních technologií a to hlavně notebooků (i když již koketovala s vlastním PDA). Snad i náš článek napomůže zvýšit povědomost o těchto výrobcích alespoň u českých uživatelů. 

Nový mini-notebook se začne prodávat již v červnu a to za cenu 2.400 USD. Zda-li se tyto přístroje objeví i na našem trhu je zatím ve hvězdách, pokud je mi známo, zatím se žádný z výše uvedených modelů u nás oficiálně neprodává.

Poznámka na závěr: jsem opravdu zvědav, jestli se v červnu skutečně na trh dostane. Vloni JVC oznámil již výše zmíněný Pocket PC, který však byl na poslední chvíli odvolán a to i přes pozitivní ohlasy celosvětových uživatelů, které vyvolal zveřejněný koncept a technická data přístroje. V době zveřejnění se jednalo o designově a i technicky bezkonkurenční přístroj, za který by byl jistě mnohý uživatel ochoten zaplatit i o něco vyšší cenu, než jakou měla konkurence.

Těším se na shledání nad dalšími novinkami.

Michael

Speciály

Robertův sloupek

Aktuality

Vysvětlení pojmů

Tiskové zprávy