Maximální svoboda pro bezdrátovou komunikaci - ASUS M9

Jezdíte často na služební cesty a chcete být v "blízkém" kontaktu s rodinou, nebo jste pařan počítačových her po netu a kůli chatu dostáváte "headshoty"? =) Pak už nehledejte dále. Tato řada se vyznačuje hlavně vysokým výkonem (v porovnání s hmotností a rozměry), super mobilitou a možností video konferencí - díky zabudované webové kamerce.

Postupně proberu, co jsem myslel zmíněnými vyznačujícími znaky této modelové řady. Jako první jsem uvedl vysoký výkon v poměru s hmotností a váhou. Řada je vybavena mobilní technologií Intel Centrino, což je dneska v podstatě standard. Tato technologie dovoluje osadit noťas procesory Intel Pentium M 700 (rychlost 1,6 až 2,13GHz; 2MB L2 cache; 533MHZ FSB). Čipová sada je různá, podle konkrétní konfigurace. U modelu M9V je to Intel Mobile 915PM Express a u modelu M9A je to Intel Mobile 915GM Express. Velikost operační paměti v základní nabídce je 512MB DDRII (533Mhz) přičemž maximální "nálož" je 1536MB. Velikost displeje je 14,1 palců (rozlišení 1024x768), což je osobně pro mě ideální velikost (né že bych měl něco proti 15", 15,1",17",17,1" ale notebooky s těmito úhlopříčkami mívají váhu kolem 3 kg a v tuto chvíli pro mě notebook strácí pojem "mobilita").

_1


V anotaci jsem psal o pařanech počítačových her a ti by si dost dobře nezapařili, kdyby k tomu neměli pořádný nástroj. Tím je v tomto případě ATI Mobility Radeon X600SE se 128MB vlastní paměti (jedná se nástupce grafických karet Mobility Radeon 9xxx a to hlavně s tím rozdílem, že X série "běží" na sběrnici PCI express, která dovoluje větší rychlosti na sběrnici a tím vyšší propustnost dat). Plná podpora rozhraní DirectX 9 je u X600 samozřejmostí. Tato "grafárna" patří mezi to nejlepší co v notebooku můžete vlastnit. Jako další hardware stojí za zmínku pevný disk který pojme 80GB dat, 4 x USB rozhraní, 1 x TV výstup, 1 x rozhraní Bluetooth™ V2.0+EDR (volitelné) no a webová kamerka, ke které se vrátím později. Tak a teď Vám položím otázku, kolik by jste si tipli, že tento noťas váží? 2,4kg? Ne. 2,3kg? Taky ne. 2,2kg? Ne! Tak dobře, prozradím Vám to, protože to by jsme tady byli dlouho.. =) Je to 1,97kg při rozměrech 31 x 25,5 x 2,2cm. Já nevim jak Vy, ale já bych při takovémto výpočetním výkonu čekal rozhodně vyšší číslo.

_2


Jako další argument jsem na začátku zmínil super mobilitu. Co jsem tím myslel? Notebook je napájen z šestičlánkové Li-Ion baterie a výrobce uvádí, že baterie udrží notebook při životě až pět hodin! (skutečnost bude samozřejmě trochu jiná, ale i kdyby to bylo 4 hodiny při takovémto výkonu, tak je to veliký úspěch). Nabije se cca za 2.5 hodiny při vypnutém notebooku, resp. za 4 při zapnutém. No a dalším aspektem mobility je určitě i 10/100 MBit-ová síťová karta a bezdrátová karta standardu Wireless LAN 802.11g/b (WiFi-g).

_3


No a nakonec se dostáváme k tomu jak být "nablízku" rodině, nebo jak se zbavit chatu u games. M9 série disponuje vestavěným mikrofonem a zabudovanou webovou kamerou s vysokým rozlišením - je umístěná nad displejem (je nutno podotknout, že u ASUSu se nejedná o nějakou převratnou novinku, protože kamerkou obdarovává noťasy řad A3, A6, A5, A7, W5). Umožňuje tak snadné konferenční obrazové přenosy bez zmatků, spojených s externími zařízeními a kabely. Jedinečná aplikace ASUS GameFace Live posunuje živé video rozhovory na vyšší úroveň. Až osm hráčů tak může mezi sebou v jakékoliv počítačové hře rozmlouvat a vidět se. Tváře hráčů jsou zobrazeny v malých oknech na okrajích přímo ve hře a překrývají její obraz. Měnit lze nejen velikost těchto oken, ale i průhlednost, což dovoluje mít i nadále perfektní přehled o tom, co se děje ve hře.

_4


A jak je to s cenou? Ta se pohybuje kolem 45000kč, což není málo, ale když vezmete v potaz výpočetní výkon, váhu a vůbec celkový potenciál tohoto notebooku, tak je to cena přiměřená.

_5

_6

_7

_8


Speciály

Robertův sloupek

Aktuality

Vysvětlení pojmů

Tiskové zprávy