Merom - konečně o trochu nižší účty za elektřinu

Ve snaze snížit tepelný výkon procesorů se spojí mobilní technologie s technologií stolních počítačů. Nový čip s kódovým označením Merom by měl být uveden v letech 2006 až 2007. Bude vycházet z procesorů Pentium M, které běží na nižších rychlostech než Pentium 4 a konzumují daleko nižší množství elektrické energie.

Díky tomu by se mělo dosáhnout vyšší efektivnosti u stolních počítačů a především úspory elektrické energie, jejíž spotřeba u počítačů stále stoupá. Spojení těchto dvou čipových základen znamená, že se nesníží tempo narůstání výkonu, ale sníží se tempo zvyšování frekvence.

V minulosti dával Intel do notebooků v podstatě stejné procesory, jako do stolních počítačů s tím, že v notebooku měl násilně snížený výkon, protože spotřeboval méně energie. S příchodem Pentia 4 se situace změnila. Tyto procesory byly navrhnuty na vysokou frekvenci a na zpracování více úkolů najednou. Proto Intel vytvořil Pentium řady M, které vycházelo právě z Pentia 4, ale bylo upraveno pro použití na přenosných počítačích.

Nyní chce tato společnost změnit postoj a nezvyšovat tolik frekvenci, neboť frekvence není jediným ukazatelem výkonu procesoru. Vzhledem ke změně přístupu taktování procesorů je tento krok logický a měl by přinést konečně o trochu nižší účty za elektřinu.

Speciály

Robertův sloupek

Aktuality

Vysvětlení pojmů

Tiskové zprávy