Mobilní TV a videorekordér

Stejně jako další výrobky jsou i mobilní telefony a pokročilé technologie v nich užívané doménou japonského trhu. A i přesto, že cesta na náš trh je stále ještě bohužel dlouhá, dovoluji si vám položit následující otázku. Co říkáte mobilnímu telefonu, který dokáže nahrát televizní pořad?

Připadá vám tato kombinace neobvyklá? Mně také. Přesto společnost Toshiba přichází s mobilním telefonem, který toto dokáže. Jedná se o model "V401T", jenž  má zabudovaný TV tuner pro pozemní analogové vysílání. V Japonsku se dokonce již prodává, a to v distribuční síti poskytovatele Vodafone KK.

Doprovodný obrázek


Na obrázku si jej můžete prohlédnout ve dvou barevných provedeních. Rozměry přístroje jsou 48 mm x 95 mm x 26 mm a jeho je hmotnost 114g . Televizní program lze sledovat v kvalitě QVGA při 30 snímcích za vteřinu. "V401T" navazuje na předchozí model "V601N", jehož displej však nedosáhl kvality QVGA. Skutečně zajímavou funkcí je ovšem již zmiňovaná možnost nahrávání TV programu - a sice v délce až 12 minut pomocí zabudované 24 MB paměti. Kvalita záznamu je v rozlišení 160 x 120 dot (5 snímků za vteřinu), což není nijak omračující, ale jistě je to zajímavý "začátek nové éry". Mobil dále obsahuje zabudovanou VGA kameru a kromě sledování TV umožňuje i poslech FM rádia. 

Společnost Toshiba přichází na trh tedy včas před Olympijskými hrami, neboť dle svých slov si právě od této události slibuje velký zájem o tuto svou novinku. 

Doprovodný obrázek

V této souvislosti se zajímavou jeví i následující informace: společnost SmartVideo vyvinula "real-time" systém pro přenos TV vysílání do mobilních telefonů a to za použití Windows Media9 - technologií komprese videa.

Na obrázku vidíte demonstraci této aplikace na mobilu společnosti Samsung vybaveného OS Windows Mobile od Microsoftu, do kterého byl navíc nainstalován dekódovací software pro Windows Media9. Kvalita obrazu dosáhla 160 x 120 a přenosová rychlost byla 8-12kbps při 12-15 snímcích za vteřinu.

Speciály

Robertův sloupek

Aktuality

Vysvětlení pojmů

Tiskové zprávy