Nová technologie od IBM pro ochranu pevných disků

Velký výrobce notebooků IBM uvedl novou technologii, která má zabránit poškození pevných disků pádem a tím i ochránit data. K tomu používá podobnou „metodu“, jaká je známá z automobilů k uvolnění vzduchového vaku.

Je zde totiž mikročip, který bude snímat zrychlení. Ale zatím se neví, jestli jde o užitečnou věc, nebo záležitost pouze ztěžující život uživatelům.

IBM používá Active Protection System, což je technologie, která má sloužit k ochraně dat před poškozením (způsobeným například pádem).  Celá záležitost má kořeny v systému, který se nachází v automobilech pro aktivování airbagů. To ovšem neznamená, že by se kolem disku nafukovaly nějaké vzduchové vaky! :-) Na systémové desce je umístěn mikročip, který dokáže rozpoznat zrychlení systému, k němuž dochází kupříkladu při pádu. Na to zareaguje disk zaparkováním čtecí a zapisovací hlavy, takže se stane neaktivním. Tato rychlá reakce by měla zabránit poškození dat.

Společnost IBM se pro toto řešení rozhodla, protože stále lehčí a přenosnější zařízení jsou náchylná k pádům a jiným nepříznivým vnějším vlivům. Výše popsanou technologii si rozhodla firma IBM dát patentovat a už ji i přihlásila. Už to naznačuje, že si od svého „objevu“ IBM hodně slibuje, takže by mohlo jít o opravdu užitečný a sofistikovaný systém. Budoucnost ukáže, jak moc bude tato technologie efektivní a použitelná, protože ke většímu zrychlení nemusí zákonitě docházet pouze při pádu, ale i při jiných událostech, které disk nepoškozují. Bude jistě docela zajímavé pozorovat chování počítače například při zvyšování rychlosti v automobilu nebo letadle. Nedovolíme si ale nyní odhadovat, jak moc bude tento systém univerzální a jestli nebude spíše přítěží. Ale je jisté, že jde o další krok vpřed, který může ušetřit uživatelům peníze a zachránit jejich data před nenávratným zničením.

Z průzkumů vyplývá, že více než 10,5 % notebooků ročně se ve společnostech poškodí. Velká většina těchto poškození je způsobena pádem. Při pádu je na notebooku nejnáchylnější pevný disk, displej a klávesnice. A právě při poškození pevného disku může dojít ke ztrátě mnohdy cenných dat, což může být velmi nepříjemné. Když se rozbije displej nebo klávesnice, tak je to zajisté nemilé, ale nedochází ke ztrátě dat. To je pro větší společnosti velmi důležité, protože si většinou mohou bez problémů dovolit nový notebook. Pokud se jim ale nenávratně ztratí data, která nebyla zálohována, může to mít vážné následky. Můžeme tedy považovat za správné, že se tato technologie objevila na trhu. Doufejme, že díky ní se budou lidé méně bát spoléhat se na data v přenosných počítačích.

Speciály

Robertův sloupek

Aktuality

Vysvětlení pojmů

Tiskové zprávy