Sony Vaio X505 – nejlepší přítel v 840 gramech

Japonský počítačový gigant Sony je ve světě notebooků znám především počítači Vaio. Tyto malé, elegantní a většinou také výkonné přístroje reprezentují svého majitele na každém kroku a pomáhají mu v kanceláři, doma i na cestách.

Základní model řady X nese označení VGN-X505ZP. Notebook je osazen mobilním procesorem Pentium M 1,1 GHz s nízkým odběrem energie. Rychlost FSB sběrnice je 400 MHz, použit byl čipset Intel® 855GM známý ze všech sad Centrino.

Jako úložný prostor pro data najdete v základní výbavě 20 GB disk. Jelikož se jedná o subnotebook, bylo by obtížné vměstnat do něj větší LCD displej než použitých 10,4" o rozlišení 1024 x 768 obrazových bodů. Pro uživatele se slabším zrakem je standardní použité písmo příliš titěrné a budou si jej muset zvětšit. Grafická karta Intel je integrována na základní desce. Poskytuje dostatečný komfort pro běžné kancelářské práce i přehrávání videa, pro hraní náročných her (zejména 3D) se však nehodí. Nevýhodou sdílené karty je i fakt, že využívá 64 MB z operační paměti. Ta je dodávána v podobě 512 MB modulu, RAM bohužel nelze dále rozšiřovat, což je jedna z největších nevýhod notebooku.

Vybavení porty je na obvyklé úrovni. Na boku Vaia najdeme ethernet konektor (10/100 Mbit), jeden PCMCIA slot pro Type II karty a Type I s podporou Cardbussu, VGA výstup, konektor na sluchátka a A/V mini jack. Z dalších konektorů vyjmenuji Firewire (IEEE 1394), používání převážně pro připojení multimediálních zařízení a síťových prvků.

Jako operační systém byl zvolen Microsoft Windows XP Professional, který najdeme ve většině dnes prodávaných notebooků.

Klávesnice je typu QWERTY, obsahuje 83 kláves s relativně velkým zdvihem. Disketová jednotka se, jak už to u malých notebooků bývá, připojuje externě. Baterie je Li-Ion a dle zatížení vydrží 2,5 – 4 hodiny. Dodávané příslušenství je velmi rozsáhlé, obsahuje mj. čtečku paměťových karet i hadrový utěráček. Ještě bohatší je nabídka volitelného příslušenství, kde za zmínku stojí kombo DVD±RW za 400 USD, větší pevný disk nebo několik typů myší.

Sony Vaio X505 stojí v základní výbavě 2,999.99 USD. Vybavenější varianta je dražší o cca 500 USD dražší.

E-shop a specifikaci počítače naleznete na webu SonyStyle.com.

Speciály

Robertův sloupek

Aktuality

Vysvětlení pojmů

Tiskové zprávy