Souboj subnotebooků, aneb když dva dělají totéž.

Kategorie malých notebooků, tzv. sub-, nebo mini-notebooků získává stále více na oblibě. Důvodem nejsou jen malé rozměry a nízká váha, ale i skutečnost, že stále pokračující miniaturizací jsou již dnes tito drobečci schopni nabídnout totožný výkon jako jejich větší bratři a sestry.

My se dnes budeme věnovat přístrojům dvou předních světových výrobců, společností SONY a FUJITSU-SIEMENS. 

  1. Začněme druhým jmenovaným - notebookem společnosti Fujitsu-Siemens. Sub notebooky této značky se řadí do série Lifebook s typovým označením "P". Několik z modelů se  dostalo i k nám a nejznámější byly asi v době první datové sady, kterou nabízel jeden z našich mobilních operátorů. 

Nový model s označením FUJITSU-SIEMENS P7010 váží 1,3 kg. To samo o sobě je již dobrý začátek. Rozměry jsou 19,9 x 26,1 x 3,2 (3,5) cm. Vybaven je displejem s úhlopříčkou 10,6" s rozlišením WSXGA (1280x768 pixelů). O svižnou práci se stará jak procesor  Pentium-M-ULV-718 s taktem 1,1 GHz, tak i 512 MB DDR333-SDRAM paměti rozšiřitelné až na 1 GB. Čipovou řadu s integrovanou grafikou a sdílenou pamětí zastupuje Intel 855GME/ICH4-M, BIOS s ochranou pomocí hesla i pro HDD pochází od společnosti PHOENIX a jedná se o produkt Phoenix First BIOS.

Doprovodný obrázek

Dle přání se může v notebooku otáčet pomalejší 60GB HDD (4200 rpm), nebo rychlejší 80GB HDD s 5400 otáčkami. Jednou z předností tohoto přístroje je pak modulární slot, který může nést DVD/CD-RW mechaniku, nebo přímo DVD-RW mechaniku. Kromě optické mechaniky může tento slot obsahovat  další baterii díky které se prodlouží pracovní výdrž notebooku z již úctyhodných 7,5 hodiny na 10,5 hodiny.

Doprovodný obrázek

Co se týče rozhraní, je tento notebook vybaven jak se patří. Nabízí uživatelem snadno vypínatelnou bezdrátovou konektivitu v podobě 54-Mbps WLAN (IEEE 802.11b/g) INTEL Pro/Wireless 2200BG, 10/100 MBps Ethernet (RealTek 8101), 56 kbps modem, 2 x USB 2.0, 1x FireWire400 (IEEE1394), VGA výstup, S-Video/TV výstup, Analogový Stereo výstup Line-Out, koaxiální Line-out, sluchátkový výstup, mikrofonový vstup. Dále je možné rozšířit schopnosti notebooku použitím PCMCI karty typu II, či paměťovými kartami SD/MMC/Memory Stick či Compact Flash.

Standardně dodávaným OS jsou Windows XP Professional, a SW balík dále obsahuje Norton Ghost 2003, Intervideo WinDVD 5 a F-Secure Antivirus.

Do prodeje by se měl dostat již příští měsíc a cena byla stanovena na 2.299,-EUR.

  1. Druhým bojovníkem je notebook SONY VAIO VGN-X505VP. Hned při prvním potěžkání zjistíme, že spadá do jiné váhové kategorie. Váží totiž pouhých 835 g. Tento notebook je již od prosince loňského roku dostupný v Japonsku a velký ohlas tamních uživatelů přiměl výrobce i k nakročení na trh Evropský.

A co tato, už by se téměř dalo říci hračka, nabízí? Při rozměrech 25,9 x 20,8 x 0,97(2,1) cm a výše uvedené hmotnosti si nezadá co se týče do vybavení se svým protivníkem. Procesor Pentium-M-ULV s totožným taktem 1,1 GHz. operační paměť 512 MB DDR266, čipová řada Intel 855GM s integrovanou sdílenou grafikou a 10,4" displej s rozlišením XGA (1024x 768 pixelů) to je to co uživatele osloví již na počátku.

 

Doprovodný obrázek

Při činnosti pak jistě překvapí tichý chod notebooku, způsobený absencí ventilátoru, či jiného prostředku aktivního chlazení. Data si může uživatel ukládat na 1,8" 20GB HDD, a pokud to nestačí, lze ještě dokoupit vypalovací optickou mechaniku - na tu vzhledem k rozměrům přístroje nezbylo uvnitř místo.

Co se týče dalších možností tohoto přístroje, nabízí uživatelům následující: slot na PC kartu typu I, nebo II, i.Link/FireWire, 2x USB 2.0 a stereo jack na sluchátka. Ne to není zdaleka vše, co je možno použít, ale je to vše, co najdete v samotném těle notebooku. Pro další možnosti a rozšíření musí uživatel použít externí pokovený adaptér. Díky němu je možno využít výstup na VGA, připojit se do sítě Ethernet, či používat 54 Mbps WLAN kartu (IEEE 802.11 b/g). Stejně tak je možné číst většinu typů paměťových karet.

Doprovodný obrázek

Na tomto místě bych se ještě rád vrátil k absenci ventilátoru. Tento je možno postrádat díky použití materiálů odvádějících teplo jak na samotném těle notebooku, tak i na některých jeho komponentech. Tělo notebooku je vyrobeno namísto z plastu z niklem zesíleného karbonu o tloušťce 0,8 mm, a je tak stejně odolné jako tělo z lehkých kovů. Na vnitřním povrchu je pak použito magnesium, které má vynikající tepelně vodivé vlastnosti. Výdrž baterií - 3 hodiny.

Operačním systémem jsou opět Windows XP ve verzi Professional a výrobce nabízí celou řadu zajímavého a užitečného příslušenství včetně speciální tašky nejen na notebook samotný, ale i na hlavní příslušenství.

Cena tohoto přístroje odpovídá standardům firmy SONY. Byla stanovena na 3.000,-EUR a notebook by se měl začít prodávat již příští měsíc.

Co říci závěrem: Jasného vítěze tohoto souboje nelze stanovit a to vzhledem k rozdílným váhovým kategoriím, a především i z toho důvodu, že každý uživatel preferuje při své práci, či zábavě něco jiného. Snad bych si jen dovolil konstatovat, že chcete-li malý a dobře vybavený notebook schopný pracovat samostatně po dlouhou dobu a bez dalších "zbytečných" příslušenství, sáhněte raději po modelu společnosti Fujitsu-Siemens. Chcete-li však zazářit všude, kde hodláte notebook používat, jistě se Vám to podaří s drobečkem firmy SONY.

Na setkání nad dalšími články se těší

MR

Speciály

Robertův sloupek

Aktuality

Vysvětlení pojmů

Tiskové zprávy