Umax VisionBook 805CX - Lehký jako pírko, rychlý jako gepard

Těsně po začátku tohoto měsíce známá společnost UMAX, představila svůj nový typ notebooku Umax VisionBook 805CX. Tímto nasadila laťku vysoko ostatním výrobcům, extrémně velkým displejem a velmi nízkou hmotností, kterou ocení mobilní uživatelé. Umax VisionBook 805CX je velmi dobrý počítač, kde se snoubí nízká cenová třída s velmi flexibilním a výkonným Hardwarem, který je navržen pro opravdu náročné.

Na první pohled zaujme svým elegantně provedeným designem černé a šedé barvy. Jak už jsem řekl, nebyl zde kladen takový důraz na extrémní výkonnost přístroje, kterou v běžné kanceláři beztak nevyužijeme, ale byl zde kladen důraz na flexibilitu, která umožní uživateli rychlý a pohodlný transport přístroje. Váží necelých 2,7 kg, což opravdu ocení mobilní uživatelé notebooků. Vysokou laťku nasadil své konkurenci také neobvykle velkým displejem, jehož úhlopříčka měří 15 palců a její rozlišení je 1024 x 768 bodů. Celkové rozměry přenosného počítače jsou 312 x 281 x 22-35 mm. Jako poslední důležitá věc je ovládání počítače, to zůstalo jako obvykle u TouchPadu.

                                                                      umax-visionbook-805CX                                            

Teď už však k samotnému provozu přenosného počítače. Počítač pracuje na bázi Centrino. Je tedy vybaven procesorem Pentium M s jádrem Dothan. Výkon procesoru se rozkládá na tři jednotlivé části. Jako první je to mobilní procesor Pentium M, který v sobě má vyrovnávací paměť L2 Cache 1 MB, v neposlední řadě čipset Intel 855GMe a bezdrátový modul Intel PRO/Wireless 2100 včetně nejnovějších bezpečnostních prvků, který pracuje na standardu 802,11b. Určitě si říkáte, proč ten Wireless modul? Jednoduše, tento počítač je dělaný pro bussines a v dnešní době vznikají tzv. hotspoty (místa kde se můžete připojit k síti internet), které vznikají na letištích, školách, kavárnách aj. místech. Procesor je výkonem taktovacího kmitočtu něco kolem 1,4-1,5 GHz, jelikož je zde zajištěna nová architektura procesorů Centrino, procesor svou stabilností někdy dohání procesory Intel Pentium 4, další výhoda je extrémně nízký odběr proudu z akumulátorů, což nám zajišťuje dlouhou dobu provozu, která se pohybuje kolem 5 hodin, operační paměť je standardně na 256 MB, ale lze však rozšířit až k 1024 MB. Grafika je zajišťována integrovaným čipem, jen tak pro zajímavost, název čipu je Intel i852GM, který má sdílenou video paměť RAM a pro vaší potřebu může dosáhnout velikosti 64 MB. Úložiště dat, také nebylo nijak ošizeno a zařadilo se do standardu se svou kapacitou o velikosti 40 GB, jen pro zajímavost se HDD točí rychlostí 5400 ot./min prý, že se úložiště dat dá nahradit něčím větším, pochopitelně za nějakou peněžní újmu. Pro rychlé a pohodlné vypalování a čtení CD a DVD je počítač vybaven combo DVD/CD-RW (8/24/10/24) mechanikou. Společnost UMAX, však ignorovala staré časy a na “disketovku“ se vykašlala, proto se musí externí disketová jednotka  dokupovat. Do notebooku byly integrovány baterie typu Li-Ion. Podle údajů výrobce se doba provozu bez připojení k elektrické síti pohybuje kolem 5 hodin.

Další důležitou věcí pro bussines je konektivita k internetu nebo privátní síti – intranetu. Dnes už jako podmínkou jsou do přenosného počítače integrovány modem a 10/100 MB karta LAN. Pro připojení příslušenství počítače (myš, tiskárna aj. zařízení) jsou zde připraveny 4 rychlé USB 2.0 porty, video výstup a pro bezdrátové spojení je zde Wi-Fi modul standardu 802,11b. Jestliže si půjdete tento počítač zakoupit, dá se koupit ve třech prototypech. První a druhý v sobě má předinstalován  operační systém Microsoft Windows XP ve verzi Home a Professional, však pro oblíbence jiného operačního systému je připravena konfigurace počítače bez operačního systému. Jako pozornost společnosti HUMAX je přibalena praktická cestovní brašna.

Teď to nejdůležitější. Kolik vlastně ten počítač stojí? Jelikož existuje více druhů konfigurací modelu VisionBook 805CX, my si uvedeme dva zákl. typy, nejlepší konfigurace a nejslabší konfigurace. Následný rozdíl mezi jinými konfiguracemi není tak velký. Pentium M 1,5 GHz s operačním systémem Win XP Home stojí 36.990,- Kč bez DPH. Pentium M 1,4 GHz, operační paměť 256 MB, pevným disk 40 GB a bez OS se prodává za 33.990,- Kč bez DPH. Příplatek za jiný OS se pohybuje kolem 2000,- Kč. Oficiální uvedení do prodeje u nás je 10. května.

 

Václav Mužík ml.

Speciály

Aktuality

Tiskové zprávy