Umax VisionBook 955WXC - stroj přímo z pekla

V uplynulém měsíci měla firma UMAX jedno z nejlepších období, představila plno nových modelů, nazývaných VisionBooky, které ve své třídě těžko nacházeli konkurenci. Minule jste se dozvěděli podrobnosti o lehkém a rychlém typu Umax VisionBook 805CX, ale se budeme věnovat trochu těžšímu, ale zase výkonnějšímu typu Umax VisionBook 955WXC.Podrobnosti o tomto výkonnostním obru si povíme v dalších odstavcích.

Na první pohled je zvenčí skoro stejný jako jeho slabší bratříček, zaujme svým dokonale promyšleným designem, tedy metalízově šedými a černými barvami. Jak už bylo řečeno, oproti svému příbuznému Umax VisionBook 805C, zde byla přidána celková hmotnost. Je to relativně těžší stroj, ale vše bylo kompenzováno zvýšením výkonu. To ocení všichni nároční „siláci“, kteří potřebují mít spoleh na výkonnostní zázemí, které tento přenosný počítač poskytuje. Nemusíte se bát, počítač není žádný kámen, který by jste museli táhnout na kolečku, bylo zde přidáno necelých 400 g oproti jeho bratříčkovi. Tedy celý notebook váží něco málo přes 4 kg. To sami uznáte, že není až tak moc. Rozměry počítače jsou 350 x 250 x 25-32 mm. Samozřejmě je tu ještě displej o velikosti úhlopříčky 15,4 palců a rozlišením 1280 x 800 bodů. Ovládáni zůstalo zase na tačpedu.

                              

Tak, to by bylo vše kolem designu a rozměrů. Teď se pustíme do již slibovaného výkonného hardwaru. Jak už jsem řekl na začátku, tento velký brácha je vybaven technologiemi, které zvládají i náročnější operace, ostatně to si můžete přečíst o něco níže.

Počítač pracuje na bázi Centrino. Je tedy vybaven procesorem Pentium M s jádrem Dothan, což je nejnovější architektura procesorů tohoto typu. Laptop je vybaven procesorem Intel Pentium M pracujícím na čipsetu Intel 855GMe (stejně jako jeho bratříček:)o výkonu taktovacího kmitočtu 1,5 nebo 1,6 GHz, Cache L2 o velikosti 1 MB. Paměť, kterou v sobě počítač obsahuje je o velikosti 256 či 512 MB RAM, za nějaký menší peníz se paměť dá zvýšit až k vrcholkům, tedy k 1024 megům. Další fakt potěší notebookové hráče nebo graficky náročné. Grafiku počítače, zajišťuje nejnovější „grafárna“, která je ještě horká z laboratoří ATI s názvem ATI Radeon 9700. Tato karta se pyšní svými už nesdílenými 128 MB vlastní videopaměti. Ukládání a čtení dat bylo zajištěno, dá se říci dnes klasickým 40 gigáčovým harddiskem, který se točí rychlostí 5400ot., nadále byla do krytu implementována combo mechanika DVD/CD-RW, za příplatek je implementována do „kombíčka“ i DVD vypalovačka. I u tohoto typu se v UMAXu vykašlali na disketovku a tak si ji musíte bohužel dokupovat.

                            

Co se týče konektivity do sítí byl Umax VisionBook 955WXC (stejně jako jeho slabší bratříček) vybaven standardním modemem, 10/100 LAN kartou a zabudovaným modulem bezdrátové sítě Intel Pro Wireless standardu 802.11 b/g. Možná se ptáte proč Wi-Fi? Odpověď je jednoduchá, v dnešní době vznikají tzv. hotspoty (místa kde se můžete připojit k síti internet), které vznikají na letištích, školách, kavárnách aj. místech. Konektivita mezi příslušenstvím přenosného počítače je zajištěna USB 2.0, IEEE 1394 (neboli Fire Wire) a pro spojení s naší „telkou“ je tu TV-OUT. Jako poslední věc je šťáva, na kterou počítač jede, ta je zajištěna Li-Ion akumulátorem, který by podle UMAXu měl vydržet něco kolem 4 hodin bez připojení k el. síti. Na notebooku je předinstalován OS Microsoft Windows XP ve verzi Home nebo Professional.

Teď to nejdůležitější. Kolik vlastně ten počítač stojí? Jelikož existuje více druhů konfigurací modelu Umax VisionBook 955WXC, my si uvedeme dva zákl. typy, nejlepší konfigurace a nejslabší konfigurace. Následný rozdíl mezi jinými konfiguracemi není tak velký. Doporučená cena nejnižší konfigurace, tedy CENT/1.50, 256 MB RAM, 40 GB HD, DVD-CDRW, WXGA TFT 15,4" TFT, Wi-Fi, FXM, ETH, Win XP Home se pohybuje kolem 40 790 Kč bez DPH a konfigurace s největšími parametry, tedy CENT/1.60, 512 MB RAM, 40 GB HD, DVD-RW, WXGA TFT 15,4" TFT, Wi-Fi, FXM, ETH, Win XP Pro, se prodává za 49 490 Kč bez DPH. Na stroj je poskytována záruka po dobu dvou let. Tak to nejdůležitější jsem řekl a teď vám mohu popřát mnoho zábavy s tímto obrem.

                                                                Václav Mužík.

Speciály

Robertův sloupek

Aktuality

Vysvětlení pojmů

Tiskové zprávy