Právě se nacházíte:

Yahoo má dost spamu!

Společnost Yahoo zveřejnila nový způsob boje proti spamu a falšovaní adres odesílatele e-mailu. Nazvala ho DomainKeys. Nový systém zabezpečuje mechanismus ověřování původu e-mailu – nebo poslaný z domény uvedené v hlavičce odesílatele a nebo cestou změněný.

Tento mechanismus je založený na spolupráci tří servrů - server odesílající e-mail, příslušného DNS servru, který vede záznam o doméně odesílající e-mail, a poštovního servru, který e-mail přijímá.

Vlastník domény vygeneruje dvojici klíčů - veřejný a soukromný. Veřejný klíč bude volně přístupný bez DNS servru a soukromný bude k dispozici jako servrem odesílající poštu z domény. Když autorizovaný uživatel odešle e-mail, poštovní server ho podepíše soukromým klíčem a odešle ho na cílový poštovní server. Ten po přijetí e-mailu zjistí z hlavičky odesílatele doménu a z příslušného DNS servru si vyžádá veřejný klíč. Tím si ověří e-mail jestli byl opravdu odeslaný z domény, která je uvedená v hlavičce, a že nebyl cestou pozměněný obsah.

Nový systém data nešifruje a samotné Yahoo ho pokládá za přirozený doplněk k šifrování e-mailů pomocí S/MIME, ne za jeho náhradu. S/MIME byl vytvořen pro potřeby šifrovaní ověřování e-mailů mezi uživateli, DomainKeys zase mezi servry.

Yahoo se snaží, aby nový systém uspěl, a přesto dává bez nároku na poplatky k dispozici všechny patenty potřebné na zničení technologie DomainKeys. Příslušné specifikce poskytla organizaci IETF, věnující se tvorbě standartu pro komunikaci na internetu, a doufá, že přejde celým schvalovacím procesem.

Dalším výrazným úspěchem pro Yahoo je fakt, že na svoji stranu získala společnost Sendmail. Sendmail má na trhu poštovních servrů 60-procentní podíl a v současnosti pracuje na implementální technologii DomainKeys do placené i volné verzi jejich produktů.

Speciály

Robertův sloupek

Aktuality

Vysvětlení pojmů

Tiskové zprávy