Zrychlujeme notebook – i malý náskok je náskok

Výkonnostně se mohou dnešní průměrné notebooky porovnávat se stolními počítači. Notebookové komponenty zvládají přehrávání videa, lepší grafické karty i 3D modelování. Chcete – li zrychlit start vašeho počítače a spouštění jednotlivých programů, přinášíme vám přehled úkonů, kterými můžete zrychlení práce napomoci.

Po spuštění
Při instalaci mnoha programů si můžete zvolit, jestli se mají spouštět automaticky po startu počítače. Toto řešení je sice výhodné, nemusíte myslet na spuštění každého programu, ale pokud se po startu spouštějí málo či vůbec používané programy, snižujete tím volné místo v operační paměti a zvětšujete zátěž procesoru. Rada: Při každé instalaci přemýšlejte, jestli pohodlí samočinného spuštění stojí za pomalejší start PC. Pokud chcete nastavit, jaké aplikace se mají spouštět, jděte do Nabídky Start – Spustit a zde napište "msconfig." Vše, co nás nyní zajímá, naleznete na kartě Po Spuštění. Můžete povolit/zakázat spouštění všech programů naráz, nebo nastavení provést u každé aplikace zvlášť. Existují stránky, kde se najdete krátký popis běžných programů a jejich činnosti.
Služby
Některé vlastnosti a chování počítače se nastavují ve Službách, najdete tam např. nastavení ohledně síťové komunikace a zabezpečení. Některé služby startují i několik minut, proto se podívejte na web, jestli některá z nich neběží zbytečně. Pokud pracujete na firemním počítači a nejste si zakázáním služeb jisti, poraďte se nejdříve s administrátorem. Mohli byste zakázat službu, která je pro práci počítače v podniku důležitá, konzultací předejdete případným problémům. Do nastavení služeb se dostanete tak, že v Nabídce Start kliknete na Spustit a zadáte "services.msc".
Tweakovací programy
Tweakovací utility slouží k nastavení skrytých nebo hůře přístupných vlastností systému. Většina z nich mj. umí odstraňovat nepoužívané klíče z registru. V registrech jsou uschována data systému a nainstalovaných aplikací. Nejedná se o data ve formě třeba obrázku, jedná se o nastavení, které si zde programy uchovávají. Pokud jste si dostatečně jistí, můžete použít vestavěný regedit (Start – Spustit – "regedit") a klíče odmazávat samy. Jedná se sice o zdlouhavý postup, ale máte kontrolu nad svým počínáním. Z tweakovacích programů můžete vyzkoušet např. tuneXP. Speciálně k čištění registrů slouží RegscrubXP.Obnovení systému
Při každé důležité změně dojde k jejich uložení, v případě nutnosti lze většinou vše vrátit do původního stavu. Data Obnovení systému jednak zabírají určité místo na disku, nějakou chvíli také trvá ukládání. Pokud vám menší zrychlení práce nepřijde nijak vhod, nedoporučuji obnovení systému vypínat.
Defragmentace
Výkonnostní nárůst po defragmentaci je znát především na souborovém systému FAT, dnes většinou nasazovaný filesystém NTFS je proti chybám odolnější. Neříkám, že zrychlení žádné není, ale vzhledem k době trvání defragmentace je nepatrné. Defragmentaci spustíte buď v nabídce spustit (např. defrag c:) nebo z Start – Programy – Příslušenství - Systémové nástroje – Defragmentace.
Zdroj seznamů bezpečných aplikací: NotebookReview.

Speciály

Robertův sloupek

Aktuality

Vysvětlení pojmů

Tiskové zprávy