Nové technologie společnosti Intel

Během včerejšího dne byly poprvé odhaleny podrobnosti o nové generaci platformy mobilní technologie Intel® Centrino®, o novém komunikačním čipu Wi-Fi/WiMAX, značkové mobilní WiMAX PCMCIA kartě a v neposlední řadě i o nejnovějši mikroarchitektuře Intel® Core™.

Výkonný vicepresident společnosti Intel Sean Maloney nastínil mobilní budoucnost technologií Intel a představil významné inovace přenosných zařízení a širokopásmového bezdrátového připojení. V kontextu rostoucí poptávky spotřebitelů a firem po mobilních internetových aplikacích Sean Maloney poprvé odhalil podrobnosti o nové generaci platformy mobilní technologie Intel® Centrino®, o novém komunikačním čipu Wi-Fi/WiMAX a značkové mobilní WiMAX PCMCIA kartě. Rovněž zveřejnil další detaily o nové generaci dvoujádrových mobilních procesorů s mikroarchitekturou Intel Core™ a nové generaci aplikačních procesorů Intel pro kapesní zařízení. Všechny tyto inovace vytvoří z internetu osobnější a mobilnější fenomén pro uživatele ze všech koutů světa.


„Internet se ve stále větší míře stává centrálním médiem běžného života. Je to místo, kam si lidé chodí pro zprávy, zábavu, vzdělání, kde rozvíjí společenský život,“ uvedl Sean Maloney. „Nové aplikace, jako je mashup, blogy, podcast nebo RSS dělají z internetu osobnější a interaktivnější záležitost a lidé chtějí mít tyto možnosti stále na dosah. Dalším stupněm vývoje internetu je skutečně mobilní ‘skutečný internet’.”

Osobní internet na velké obrazovce
Nová generace mobilní technologie Intel Centrino (kódově označovaná Santa Rosa), zcela poprvé představená právě během programu Seana Maloneyho, je navržena tak, aby uživatelům zajistila celkově vyšší výpočetní a grafický výkon, lepší bezdrátové rozhraní a funkce správy a zabezpečení. Santa Rosa bude podle současných plánů zahrnovat výkonnější mobilní procesor, vylepšenou grafickou čipovou sadu (kódově označovanou Crestline), Wi-Fi rozhraní IEEE* 802.11n (kódově označované Kedron) a optimalizované pokročilé řešení správy a zabezpečení společnosti Intel. Platforma bude rovněž vybavena NAND flash akcelerátorem (kódově označovaným Robson), který umožní rychlejší start systému a další úspory energie. Platforma Santa Rosa, dostupná v první polovině roku 2007, bude využívat novou generaci mobilního dvoujádrového procesoru Intel s mikroarchitekturou Intel Core™ (kódově označovaný Merom), což je základ nových energeticky ještě úspornějších systémů. První verze procesoru Merom, pinově kompatibilní s procesory Intel® Core™ Duo, bude dostupná i pro stávající platformu Intel Centrino Duo, aby byla k dispozici během vánoční sezóny 2006.


Sean Maloney dále představil dva nové PC koncepty společnosti Intel, které umožňují provoz v několika režimech, a rozšiřují tak možnosti využití. Tato zařízení mají moderní tvary, několik ergonomických konfigurací a inovativní funkce, které mohou inspirovat OEM výrobce. Vzorová PC obsahují integrované rozhraní bezdrátové sítě, WiMAX, zálohování pevného disku a přijímače digitálního televizního vysílání.

Osobní internet na malém displeji
Zákazníci již touto dobou dostávají k dispozici první aplikační procesory Intel pro kapesní zařízení nové generace, kódově označované Monahans. Platforma Monahans je založena na třetí generaci technologie Intel XScale® a nabízí širokou škálu různých stupňů výkonu, spotřeby a rozměrů, přesně podle potřeb výrobců mobilních telefonů, kapesních počítačů a spotřební elektroniky. Sean Maloney podtrhl význam technologií obsažených v procesorech Monahans, včetně Wireless Intel SpeedStep® s technologií MusicMax, Intel® Wireless MMX™2 a technologii Intel VideoMax, které umožňují dramatické snížení spotřeby energie a rozšíření možností kapesních zařízení s přehrávačem zvuku a videa.

Sean Maloney se dále zabýval systémem UMPC (Ultra Mobile PC), což je nová kategorie malých mobilních zařízení. Uvedl nové podrobnosti o aktivitách společnosti Intel v oblasti UMPC, zdůraznil rostoucí síť firem, se kterými spolupracuje na přípravě klíčových aplikací a služeb. Velcí OEM výrobci uvedou první UMPC zařízení s čipem Intel na trh podle všeho již v průběhu tohoto čtvrtletí.

Osobní širokopásmové připojení
Sean Maloney zcela poprvé veřejně předvedl bezdrátový LAN adaptér Kedron s integrovanou mobilní technologii WiMAX dle 802.16e. Rovněž uvedl, že v průběhu druhého čtvrtletí společnost Intel uvede mobilní WiMAX PCMCIA kartu, která zpřístupní WiMAX na přenosných počítačích. Následovalo předvedení prvního čipu s několika pásmy (multi-band), který sdružuje Wi-Fi a WiMAX komunikaci v jediném čipu (kódově označovaný Ofer), který majitelům notebooků umožní připojení do Wi-Fi a WiMAX sítí po celém světě.

Speciály

Robertův sloupek

Aktuality

Vysvětlení pojmů

Tiskové zprávy