Právě se nacházíte:

CDMA v praxi

CDMA je bezpochyby nejrychlejší mobilní internet v ČR, ale než si ho pořídíte mněly byste vědět pár věcí z praxe tak hlavně: slibované rychlosti 2048 kbit/s nikdy nedosáhnete.Původně Eurotel ve svých propagačních materiálech uváděl 800 kbit/s, tato rychlost byla už z říše snů a nedávno toto zvýšil na 2048 kbit/s

CDMA je bezpochyby nejrychlejší mobilní internet v ČR, ale než si ho pořídíte mněly byste vědět pár věcí z praxe tak hlavně: slibované rychlosti 2048 kbit/s nikdy nedosáhnete.

Původně Eurotel ve svých propagačních materiálech uváděl 800 kbit/s, tato rychlost byla už z říše snů a nedávno toto zvýšil na 2048 kbit/s dokonce i když jsem se antoto informoval přímo u společnosti Eurotel tak my sdělily že maximum je 800 kbit/s otom že uvádějí 2048 kbit/s ani nevěděli, ale potom co se přesvědčili že tento údaj opravdu mediálně zveřejnily tak my to potvrdily z odůvodněním že to je asi za ideálních podmínek možné. Nevím jak natuto rychlost přišli ale i kdyby byla technicky možná tak maximálně na 1% území ČR.

Tento článek přímo navazuje na předešlí CDMA v ČR

Doprovodný obrázek

Takže jak to je z rychlostí ve skutečnosti?

Maximální rychlost která lze dosáhnout je 300 kbit/s průměrná se pohybuje cca kolem 150 – 200 kbit/s tato rychlost se však mnění podle toho v jaké části ČR se právě nacházíte, také na rychlost a příjem má vyliv jes-li používáte externí anténu.

Doprovodný obrázek

Doprovodný obrázek

Doprovodný obrázek

Dá se ale říct že v průměru dosáhnete rychlosti kolem 200 – 300 kbit/s což je v ČR bezkonkurenčně nejrychlejší mobilní internet. Další poměrně velký faktor je odezva neboli ping který na cdma je poměrně špatný a to kolem 150 v porovnání na kabelové připojení 20 a jiné pevné připojení kde se pohybuje okolo 8 – 20 se CDMA poměrně nepoužitelný pro hráče online her (jde to ale dřeto).

 

Trochu o vývoji CDMA Eurotel na začátku slíbil neomezení objem stažených dat což motivovalo k pořízení hlavně stahovače, nýbrž v ČR není žádný jiný úplně neomezený internet za rozumnou cenu. Toto však vedlo k nepopulárnímu ale nutnému kroku zavést FUP (Fair User Policy). FUP je vymoženost převážně českých ISP internetových provideru, je to kuli přetěžování přenosových linek a tím úplné zahlcení linky, je to způsobeno že ČR má poměrně špatné přenosové trasy. Toto se však nedotkne běžného uživatele který používá internet na web, email, chat jeto hlavně kuli zabránění velkému přenosu dat které vám znepříjemní stahování celých filmů, her, atd…

 

Závěr CDMA je pro ty kteří chtějí na cestách rychli internet což CDMA plně postačí a je bezkonkurenčně vtom nejlepší. Pro ty kteří chtějí rychlí internet na stahovaní velkých objemů dat a hraní her to už tak zase dobré není ale to už je navás jesli si ho zvolíte.

Speciály

Robertův sloupek

Aktuality

Vysvětlení pojmů

Tiskové zprávy