Právě se nacházíte:

Historie notebooků

Dávno pryč jsou doby, kdy nikoho ani nenapadlo uvažovat o přenosném počítači. Notebook se dnes už naštěstí stal běžnou záležitostí. V době, kdy nás setkání s ním nepřekvapí, však ví jen velmi málo lidí o vývoji tohoto zařízení. Podívejme se ve stručnosti na jejich vznik, na dobu, kdy to byly ještě velké, těžké a nevzhledné krabice, které se těm moderním přístrojům dnešním téměř v ničem nepodobaly. Snad jen klávesnicí...

První notebook se objevil v 70. letech 20. století. Tehdy to však bylo pouze v hlavě Alana Kaye, postgraduálního studenta Univerzity v Utahu. Jeho přáním bylo sestrojit přenosný počítač, schopný bezdrátově komunikovat se sítí, který byl by vybaven plochým barevným displejem a navíc byl výkonný. Tuto odvážnou vizi pojmenoval Dynabook.
V dnešní době se většinu z jeho vizí již povedlo splnit, ale musíme si přiznat, že výkonností notebooky většinou stále lehce pokulhávají za desktopy. Zde je to však otázka peněz.

Alanu Keyovi se podařilo přesvědčit výzkumné centrum Xerox Palo Alto, aby financovala vývoj tohoto jeho zařízení. Zde se mu povedlo s dostupnými finančními a technickými prostředky vyvinout počítač, který pojmenoval Alto. Ten byl už vybaven grafickým displayem, myší a také mohl být připojen k počítačové síti. Mnozí lidé ho pokládají za prototyp moderního počítače.

Za první skutečně přenosný počítač můžeme dnes možná považovat Grid Compass vyvinutý v roce 1979 Angličanem William Moggridgem pro Grid System Corporation. Tento model vážil v porovnání se stejně výkonnými stroji asi pětinu jejich hmotnosti. Byl vybaven 340kB bublinkové paměti schopné uchovávat data i po vypnutí a osazen byl 8MHz procesorem of firmy Intel. Využití našel i u NASA při raketoplánovém programu na začátku 80. let.
V přibližně stejné době vznikl i počítač IBM 5100, který se vyráběl ve 12 různých modelech vybavený 16 až 64kB paměti. Jeho cena byla téměř 20000 dolarů.

Během následujících let vzniklo mnoho dalších podobných počítačů, můžeme například zmínit komerčně úspěšný Osborne 1, vyvinutý Adamem Osbornem v roce 1981, který se dal ve své době pořídit za 1795 dolarů. Jeho vybavení bylo vskutku zajímavé - vlastní operační systém a software, klávesnice, dvě disketové mechaniky a velmi malá obrazovka - její šířka nepřesáhla 5".

Osborne 1

Ve stejném roce vzniká i Epson HX-20, bateriemi poháněný přenosný počítač s vestavěnou tiskárnou a LCD displayem o 4 řádcích a 20 znacích.

Epson HX-20

V lednu 1982 Kazuhiko Nishi a Bill Gates z Microsoftu rozvíjejí diskuzi, jak by měl přenosný počítač vypadat a Nishi později poskytuje svůj prototyp společnosti Radio Shack, která ho v březnu 1983 začíná vyrábět pod označním TRS-80. Ten nebyl kompatibilní s PC, ale přesto si získal velkou oblibu. Jeho vrchní část byla rozdělena na dvě části - tu první zabíral LCD display a druhou klávesnice. Počítač byl vybaven 8bitovým procesorem a 8 - 32kB operační paměti.

TRS-80

V témže roce Gavilan Computer vyvinul přenosný počítač s touto konfigurací: 64kB (případně možno rozšířit až na 128kB) RAM, mikroprocesor řady 8088, myš a přenosná tiskárna. Jeho váha se pohybovala mezi 4kg bez příslušenství až po 6,4kg s tiskárnou. Vybaven byl i disketovou mechanikou, která však nebyla kompatibilní s konkurencí, a vlastním operačním systémem.

V roce 1984 přichází Apple Computers s modelem Apple IIc. Byl to notebook určený pro domácnosti a výuku a sklidil obrovský úspěch.

O dva roky později v dubnu vyvíjí společnost IBM model PC Convertible, vybavený taktéž procesorem řady 8088, ale využívající už 256kB paměti. I jeho další výbava byla docela slušná: dvě 3,5" disketové jednotky, LCD display, paralelní a sériový port a místo pro interní modem. Cena se pohybovala okolo 3500 dolarů. Model to byl velmi úspěšný a odstartoval éru notebooků.

Laptop

V roce 1988 začíná Compaq prodávat přenosný počítač s VGA grafickou kartou - model SLT/286.

Compaq SLT/286


V roce 1989 je uveden na trh NEC UltraLite, notebook, který se již i vahou podobá dnešním přístrojům - vážil "jen" necelých 5 liber.

NEC UltraLite


V září 1989 Apple Computer začíná prodávat Macintosh Portable, z něhož se během následujících let vyvinul známý PowerBook.

Macintosh Portable

PowerBook 100


V roce 1990 vyvíjí společnost Intel první mobilní mikroprocesor pod označením Intel386 SL a v březnu roku následujícího uvádí společnost Microsoft na trh Microsoft BallPoint Mouse - zařízení, které velmi zjednodušuje ovládání notebooků.

První barevné LCD displaye se objevují v polovině 90. let a v roce 1992 Intel a Microsoft přichází se standardem APM (Advanced Power Management) a o rok později je uveden i první model PDA (Personal Digital Assitant). Ale to už jsme zas trochu jinde...

Speciály

Robertův sloupek

Aktuality

Vysvětlení pojmů

Tiskové zprávy