IBM UVÁDÍ PRVNÍ BIOMETRICKÝ THINKPAD, KTERÝ PRO ZABEZPEČENÍ DAT POUŽÍVÁ OTISK PRSTU

IBM integruje čtečku otisků prstů s řešením Embedded Security Subsystem. Robustnější technologie ThinkVantage posiluje bezpečnostní architekturu IBM

Uvedením prvního ThinkPadu s integrovanou čtečkou otisků prstů dnes IBM posouvá zabezpečení počítačů a ochranu dat o úroveň výš. Řada notebooků ThinkPad, už předtím nejbezpečnějších přenosných počítačů na trhu nyní obsahuje model, který díky nové biometrické výbavě a zabudovanému bezpečnostnímu podsystému poskytuje zjednodušený přístup k osobním nebo finančním informacím chráněným heslem, webovým serverům, dokumentům a e-mailu a zároveň nabízí bezkonkurenční úroveň ochrany dat.

„Dnes jsme zvedli laťku zabezpečení pro celý počítačový průmysl,“ řekl Fran O‘Sullivan, ředitel divize osobních počítačů společnosti IBM. „To, co bylo kdysi považováno za sci-fi, je nyní k dispozici všem velkým i malým podnikům v oblíbeném notebooku pro každodenní práci. V prvním biometrickém ThinkPadu je zkombinována čtečka otisků prstů s technologií Embedded Security Subsystem. To znamená, že vrstva zabezpečení je do notebooku už zabudována, a ne na něj takříkajíc dodatečně našroubována. Bereme zabezpečení dat našich zákazníků v úvahu ve všech aspektech našich firemních řešení od osobních počítačů přes servery nebo middleware až po bezdrátové sítě.“

Čtečka otisků prstů je zabudována do vybraných modelů ThinkPadu T42. Nachází se na opěrce pro zápěstí pod směrovými tlačítky se šipkami a funguje tak, že uživatel přejede prstem po malém horizontálně orientovaném senzoru. Tím se může přihlásit k systému, softwarovým aplikacím, webovým serverům nebo databázím. Proces skenování zabere jen pár vteřin, takže spojuje pohodlí s nejsilnějším zabezpečením notebooku, jaké je ve standardní výbavě k dispozici. Tento typ čtečky otisků prstů zachytí více dat než tradiční okno pro zachycení „obrazu,“ protože sejme větší plochu konečku prstu, což zabraňuje chybné identifikaci.

Bezpečnostní architektura IBM On Demand a technologie ThinkVantage

IBM také zdokonalilo svůj hardwarový a softwarový Embedded Security Subsystem uvedením nové verze 5.4 aplikace Client Security Software s programem pro bezpečnou správu hesel Password Manager, jednodušším ovládáním a instalací. Tento software je poprvé k dispozici předinstalovaný v počítači. Nová verze umožňuje libovolně používat identifikaci pomocí otisku prstu a složité heslové fráze, případně jejich kombinaci. Nový software a zabudovaný bezpečnostní čip jsou dokonale integrovány se čtečkou otisků prstů a celé řešení chrání důležité bezpečnostní informace jako šifrovací klíče, elektronická pověření a heslové fráze a zabraňuje v přístupu neoprávněným uživatelům.

Dále společnosti IBM a Utimaco Safeware oznámily, že IBM bylo autorizováno pro prodej softwaru společnosti Utimaco, který umožňuje uživatelům zašifrovat celý pevný disk. Toto řešení zabraňuje neoprávněnému přístupu v případě ztráty nebo krádeže notebooku. Utimaco Safeguard Easy je první produkt pro zašifrování celého disku, u něhož byla v testech ověřena plná kompatibilita s technologií IBM Rescue and Recovery. Ta umožňuje automaticky archivovat a obnovit celý pevný disk v případě ztráty dat nebo selhání operačního systému.

ThinkPad T42 nabízí prvotřídní konektivitu a přenosnost v tenkém a lehkém provedení o tloušťce 2,5 cm a cestovní váze pouhé 2 kg. Nabízí také jedinečnou konfiguraci baterií IBM. S devítibuňkovou rozšířenou baterií mohou vybrané modely pracovat až 7,5 hodiny bez napájení. Mobilní uživatelé, kteří nosí notebook všude s sebou, ocení výkon procesoru Intel Pentium M, dlouhou výdrž baterií a několik možností bezdrátového připojení. Počítač je k dispozici s procesorem Intel 745 Pentium M 1,8 GHz.

IBM nabízí uživatelům ThinkPadu T42 možnost flexibilně využívat širokou řadu bezdrátových technologií 11b, 11 b/g, 11 a/b/g a bluetooth. Kromě toho jsou všechny modely T42 standardně vybaveny modemem, adaptérem gigabitového ethernetu a infračerveným portem.

Kvůli vyšší odolnosti je ThinkPad T42 vybaven patentovanou technologií ochrany pevného disku.

Cena a dostupnost

Notebook ThinkPad T42 bude k dispozici od 19. října prostřednictvím vybraných obchodních partnerů. Ceny modelů ThinkPad T42 se čtečkou otisků prstů začínají od 57.900 Kč. Další informace najdete na webové stránce ibm.com/think.

IBM FingerPrint

Speciály

Robertův sloupek

Aktuality

Vysvětlení pojmů

Tiskové zprávy