Kachna? Ano, nikoliv však novinářská...

Dnešní článek věnujeme paměťovým médiím. A to ne ledajakým. Prvním z nich je totiž kachna a druhé médium je vyrobeno z papíru. Nevěříte?

1. iDuck: USB paměťové médium ve tvaru kačenky

Doprovodný obrázek

Pro milovníky zvířat a ty z vás, kteří si chtějí své pracoviště trochu projasnit veselými barvami, přináší japonská firma Solid Alliance nové USB paměťové médium: kachničku "i-Duck". Ta užívá rozhraní USB 1.1 a má maximální kapacitu paměti 256MB. Připojení k počítačovému USB portu indikuje "i-Duck" tím, že se rozsvítí (viz první obrázek). Uživatelé si mohou dle svého vkusu vybrat z šesti barevných provedení: růžové, srdíčkové, vojenské, žluté, modré a mandarinkové. 

Doprovodný obrázek

 

2. Papírový "Blue-ray" disk s kapacitou 25GB

Na obrázku vidíte společný výrobek Sony a Toppan Printing. Druzí jumenovaní na jeho vývoji pracovali přibližně jeden rok. Technologie užití "Blue-ray" umožňuje nahrávání programu ve vysokém rozlišení i kvalitě; přičemž délka záznamu přesahuje 2 hodiny. Disk, který se z 51% skládá z papíru, má kapacitu 25GB.

Doprovodný obrázek

Užití papíru jako materiálu, ze kterého je disk vyroben, má dle slov ředitele společnosti Toppan Printing pana Hideaki Kawai několik výhod: "Umožňuje použití uměleckého tisku na disk ve vysoké kvalitě. Další výhodou je skutečnost, že papír lze jednoduše rozstřihat nůžkami a to ulehčuje zachování bezpečnosti dat při likvidaci disku."

Doprovodný obrázek


Celosvětová produkce optických disků je přibližně 20 bilionů kusů za rok. Kombinace papírového materiálu a technologie tisku by měla vést ke snížení nákladů, a tím zároveň ještě k širšímu využití těchto výrobků. Zda-li se nové medium ujme na trhu či nikoliv, záleží na mnoha faktorech. Osobně bych ho přivítal a s ním i možnost si konečně svá vypálená CD-čka popisovat obyčejnou tužkou, tak jak jsem na to byl zvyklý z disket, ale to je skutečně jen ten nejméně důležitý důvod.

Speciály

Robertův sloupek

Aktuality

Vysvětlení pojmů

Tiskové zprávy