Mobil v letadle nebude problém!

Evropský výrobce letadel Airbus zjistil, že používání mobilních telefonů za letu neohrožuje navigační systémy. Společnost proto chce nabízet vybavení pro telefonování na palubách letadel od roku 2006.

Podle tiskového oznámení firmy se systém testoval na palubě modelu A320 při letech nad Francií. Zahrnoval různé typy mobilních telefonů, hlasové hovory a zasílání krátkých textových zpráv SMS. Bylo možno telefonovat jak na pozemní mobilní nebo pevné telefony, tak na telefony jiných pasažérů za letu.

Součástí testů bylo komunikační zařízení firmy Icarelink na palubě zkušebního letadla, které signál zpracovalo, předalo komunikační družici Glabalstar, pak na zem a normální cestou k příjemci.

Airbus uvedl, že současně pracuje na testech datového spojení z letadel, včetně komunikací prostřednictvím technologie GSM, používané u mobilních telefonů, bezdrátového spojení WiFi nebo Bluetooth.

Doprovodný obrázek

Většina leteckých společností včetně ČSA nyní používání mobilních telefonů na palubách letadel zakazuje. Některé společnosti během letu, ale nikoli během startu a přistání, povolují provoz počítačů či různých přehrávačů. Některé letecké společnosti zakazují používání mobilních telefonů nejen při letu, ale až do odchodu z paluby letadla.

Dva roky trvající výzkum Airbusu naznačuje, že tento zákaz bude překonán. Jde o obchodní zájem leteckých společností, které si navzájem konkurují nejen cenami, ale také úrovní služeb, které nabízejí.

Speciály

Robertův sloupek

Aktuality

Vysvětlení pojmů

Tiskové zprávy