MXM - konečně pořádná grafika pro notebooky

Grafika u notebooků. Dnes, jak se zdá tato pomyslná bariéra konečně padla. Na světě je totiž nové rozhraní, s názvem MXM. MXM je postaveno na grafickém rozhraní PCI Express, přesněji na variantě PCI Express x 16.

Kromě grafického rozhraní má MXM definované i přepojení s  grafickým systémem, což znamená, že tady nenajdete jenom dvojlinkovou verzi  LVDS (v současnosti se používá na propojení notebooků a LCD displejem), ale MXM bude disponovat i klasickým VGA výstupem, TV výstupem a I dvojicí DVI výstupů. Standard MXM byl definovaný ve třech variantách:

MXM

  • MXM I - první varianta je určená pro subnotebooky, modul má rozměry 70x 68 mm, maximální spotřeba je definovaná na 18 W, velikost samotného grafického procesoru je 35 x 35 mm a bude obsahovat maximálně čtyři paměťové čipy -teda 128 MB.
  • MXM II - druhá varianta je určená pro standardní notebooky, rozměry modulu jsou 73 x 78, spotřeba 25 W, rozměry grafického čipu jsou totožné s variantou MXM I.
  • MXM III - třetí varianta je určena pro nejvýkonnější notebooky - kategorie desktop replacement. Rozměry čipu jsou 82 x 100 mm, a rozměry samotného grafického čipu jsou 40 x 40 mm, spotřeba 35 W.  

Jak víme, notebooky v dnešní době využívají hlavně integrované grafické  karty v čipových sadách. U MXM se nezapomnělo ani na tento fakt. Standardní notebook může být vybaven integrovanou grafickou kartou, ale je možno na tuto kartu umístit MXM modul a tím ji nahradit!

MXM

Návrh technologie MXM pochází z dílny společnosti nVidia ( když se podíváte na tiskovou zprávu jsou tam uvedeni i další partneři - Alienware, Aopen, Quanta nebo Wistron). Jde o snahu o významnější průnik na segment notebooku, kde pořád vládne Intel s ATI, bude určitě zajímavé sledovat, jaký postoj vůči nové technologii zaujme už avizovaný rival (I v jiných částech trhu) ATI Technologies. No a na závěr dobrá zpráva, MXM se na trhu objeví ještě koncem roku, kdy plánuje nVidia uvést nový mobilní čip GeForce 6 Go, který samozřejmě bude disponovat rozhraním PCI Express x 16.

Speciály

Robertův sloupek

Aktuality

Vysvětlení pojmů

Tiskové zprávy