Novinky uveřejněné na CES

Veletrh CES probíhající v Las Vegas přinesl do světa mobilních technologií několik pozoruhodných novinek. Já Vás se Vás pokusím s nimi obeznámit. Kromě již stále dokola diskutované platformy Intel Centrino duo a sím spojených zpráv je to například notebook, který je poháněn solárními články.

K centrinu třetí generace se teď vyjadřovat nebudu a představím Vám několik dalších zajímavých novinek představených na CES.

Výrobce kvalitního hardwaru, společnost MSI "vylezla" na povrch s notebookem, který pohání solární články a v provozu prý vydrží velmi dlouho (za příznivých podmínek). Solární panely jsou umístěny na vnější části horního víka "noťasu". V tuto chvíli je model ve fázi testování a uvedení novinky na trh není známo.

_1


Další novinka, kterou MicroStar International představila je grafická karta pro notebooky, na které je možné vyměnit jen grafické jádro a paměti a máte výkonější grafickou kartu. Z praktického hlediska by to mělo následující výhodu: představte si, že máte procesor o frekvenci 1,2GHz a náhle se rozhodnete že chcete výkonější, tak zajdete do obchodu, koupíte procesor o frekvenci 2GHz, přijdete domu, procesor vyměníte a máte výkonější PC. Tím jsem chtěl naznačit, že v blízké budoucnosti by neměl být problém zvyšovat grafický výkon Vašeho notebooku. Řeč je o prototypu grafické karty se dvěmi sloty pro MXM moduly. Modul integruje čip a paměti. Dva jsou proto, že pracují v SLI režimu, a tím je dosaženo vyššího výkonu. MXM je nová platforma "Mobile PCI Express Module" používána v noteboocích s PCI-Express sběrnicí.

_2

Dell přišel se zajímavou novinkou, a to sice s takzvaným Mobile Concept PC. Těžko říci, do jaké kategorie tento koncept zařadit. Ono (správně ono to něco.. =) ) to je tak nějak na půl notebook a na půl desktopové (osobní) PC. Srdcem této mašinky má údajně být procesor Yonah 2,1GHz (Intel Core Duo T2600). Externí grafická karta (blíže nespecifikovaného původu) by měla zaručovat vysoké výpočetní výkony. Dva 2,5" disky zapojené v režimu RAID. O zobrazení se stará 20,1" displej. A teď se dostáváme k tomu, čím je tato věcička zajímavá. A to sice tím, že zmíněný displej má panty, ve kterých je zabudovaná rukojeť. Po zaklapnutí displeje se stane z tohoto konceptu přenosný kufřík o váze 7,7kg. Baterie vydrží v provozu cca 3 hodiny. Komunikace mezi Vámi a konceptem probíhá pomocí odjímatelné klávesnice s touchpadem přes Bluetooth. Na závěr bych jen dodal myslím výstižnou větičku: "Ti výrobci už roupama ani nevědí, co dělají.." =).

_3

_4

_5


Speciály

Robertův sloupek

Aktuality

Vysvětlení pojmů

Tiskové zprávy