Odolné notebooky: Getac W130

Počínaje dnešním dnem se budete na stránkách Světa notebooků setkávat s tzv. outdoor notebooky, tedy počítači pro náročné zákazníky. Prvním zástupcem této kategorie v našem přehledu je Getac W130, který u nás prodává AutoCont Control Systems.

Jak se pozná outdoorový notebook?

Klasické notebooky mají tělo vyrobené z tvrdého plastu, ty lepší jsou na často namáhaných partiích vyztuženy kovovou slitinou. Není záhodno s nimi házet o zem, namáčet do vody, kroutit s nimi a podobné věci. Odolné notebooky mají tu výhody, že podobné zacházení snesou bez velké újmy.

Na první pohled zaujme docela tlustým šasi z magnesiové slitiny, počítač váží 2,7 kg, což je méně než několik stále ještě prodávaných notebooků klasického ražení. Výrobce zaručuje odolnost proti prachu, dešti (tedy kapající voda) a otřesům. Getac můžete vzít s sebou i do tuzemských horských středisek, pracuje do teplot až -20°C . Výrobce si dal záležet na 12" (rozlišení 1024 x 768 obrazových bodů) displeji, který je čitelný za snížených světelných podmínek i na přímém Slunci. O takovémhle LCDčku si může většina značkových notebooků nechat jen zdát.

Konfigurace

V počítači tepe procesor Intel Pentium M o taktu 1,1 GHz, sběrnice je na 400 MHz. Ve základní výbavě dostaneme standardních 256 MB RAM, které lze rozšířit až na úctyhodný 1 GB. Notebook není určen k náročným grafickým operacím, VGA karta je integrována na základní desce a může si z operační paměti "ukousnout" až 64 MB. Podporuje technologii DirectX 8.1 a rozhraní AGP 4x. Na 40 GB disku je nainstalován operační systém Microsoft Windows XP (pokud nezvolíte jinak), disk je chráněn proti otřesům.

V dokovací stanice najdeme CD a disketovou mechaniku, v notebooku je kombo DVD/CD-RW. Jak jsem již psal, z konstrukce notebooku vyplývá i použití zvláštní klávesnice. Ta je opatřena vodě odolnou membránou. O komunikaci s okolním světem se stará 10/100 Mbit síťová karta, 56 kbps modem, 802.11b bezdrátová Wi-Fi karta. Zajímavostí je modem pro mobilní sítě, je možné pracovat v sítích GSM (s podporou GPRS), CDMA nebo DataTAC. Multimédia jsou pro notebooky určené pro práci v terénu okrajovou záležitostí, takže v počítači je zvuková karta AC 97 a mono reproduktor.

Velmi důležitým kritériem při výběru mobilního počítače je rozšiřitelnost, tedy dostupnost portů. PCMCIA karta, sériový port, 3 USB 2.0 a konektor VGA tvoří seznam použitých portů.

Rozměry notebooku jsou 276 mm x 239 mm x 43 mm.

Bližší informace najdete na webu výrobce nebo u AutoContu, kde jej můžete za 119 119 Kč zakoupit.

Speciály

Robertův sloupek

Aktuality

Vysvětlení pojmů

Tiskové zprávy