Procesory Intel Broadwell očekávejte v roce 2014

Vypuštění procesoru Broadwell je naplánováno na rok 2014. Po 22 nm čipech Haswell si společnost Intel připravila další generaci se 14 nm výrobní technologií. 

Čipy Broadwell budou především zaměřeny na úsporu energie. Výkon zůstává podobný jako u minulé generace. Změní se příkon, který bude výrazně menší. Výrobci by díky tomuto tahu mohli bez problémů nabídnout pasivně chlazené ultrabooky s procesory Core.
Čipy budou mít značně silnější integrovanou grafiku. Firma bude vyrábět čtyřjádrové procesy. A to ve dvou variantách. Můžeme se těšit na Core i5 a Core i7. Odpovídat budou současnému rozdělení čipů. Core i5 budou čtyřjádrová bez HT, zatímco dražší Core i7 HT povolují. To znamená, že bez problému zvládnout až osm vláken najednou. Série Broadwell by měla obsahovat jen čipy s odemčenými násobiči.


Starou generaci Haswell nahradí nová

Významná změna se bude týkat grafického jádra čipů. Momentální desktopová generace Haswell pro socket LGA 1150 mají nevýraznou prostřední verzi grafiky. Ta nese název HD 4600. Broadwell by měl údajně obsahovat silnější grafiku GT3. Navíc se počítá i s integrovanou rychlou pamětí eDRAM v kapacitě 128 MB. Milovníci her si přesto k těmto procesorům pořizují samostatnou grafiku, výkon by se měl uplatnit například u převádění videa pomocí Quick Sync.

Stále ještě není dořešené, zdali bude u Broadwellu GT3 nejvyšším modelem jako u jeho předchůdce. Intel by mohl nasadit i další variantu jádra s názvem GT4, která by zvýšila výkon. Dle dostupných informací Broadwell bude mít i menší L3 cache. Je velmi pravděpodobné, že čipy nebudou fungovat ve stávajících základních deskách. Intel se rozhodl je nevalidovat pro aktuální čipové sady osmičkové řady, ale jen pro nové devítkové řady.   

Speciály

Aktuality

Tiskové zprávy