Projektor do kapsy? Sem s ním!

Když jsem poprvé zahlédl na finském serveru následující zprávu, nechtěl jsem věřit vlastním očím. Když se pak přidaly zprávy i z ostatních koutů světa a tyto potvrdily její pravost a hlavně reálnost záměru, bylo mi trochu líto, že se již nepíše rok 2005

Nevím jak Vy, ale já jsem si mnohdy při přípravě prezentací konaných pro významné klienty a partnery naší společnosti posteskl  nad "komplikovaností" přípravy těchto akcí. že by to nešlo jednodušeji? V době bezdrátových sítí, bluetooth, notebooků, PDA apod.?

Doprovodný obrázek

Finská společnost Upstream Engineering, sídlící ve městě Oulu, která je aktivní v oboru optoelektroniky, oznámila úspěchy při vývoji projektoru, který by měl - při velikosti krabičky od sirek - poskytovat uživatelům obraz o úhlopříčce 10 až 20". 

Doprovodný obrázek

Koncepčně je možné tohoto stavu dosáhnout, řekl prezident společnosti pan Mikko Alasaarela, maximalizací množství fotonů (fotony jsou skupenstvím energie vytvářejícím světlo) vysílaných přístrojem na cílovou plochu. Projektory využívají diody, či LED a to hlavně z důvodů jejich miniaturních rozměrů, cenové dostupnosti.a nejlepší svítivosti v této oblasti. Mikro design projektoru navíc umožní postrádat komponenty zbytečně čerpající energii navíc, čímž se dosáhne nízké spotřeby výrobky a dlouhé výdrže při případné práci na baterie. Pan ředitel koncept nového projektoru vysvětluje velmi jednoduše. Prostě zaměníme všechny optické komponenty standardního projektoru, s výjimkou čoček a polarizéru, za fotonové vakuum. Jak tato technologie skutečně funguje, si však pan ředitel nechal pouze pro sebe.

Spotřeba projektoru by se měla pohybovat na maximální hranici  4 Watů, proti stávajícím 200W u projektorů standardních. To ho přímo předurčuje k provozu na baterie a masovému využití ve světě mobilní IT, vždyť jen mobilů s kamerou má být v roce 2007 800 milionů a to už je slušný zákaznický potenciál, dodává pan ředitel a to ani nezmiňuje segment PDA, notebooků a digitálních fotoaparátů. Poměrně nízké výrobní náklady by pak z tohoto projektoru mohly udělat skutečně revoluční trhák.

Poptávky po projektoru už projevili i výrobci průmyslu automobilového, kteří se již delší dobu snaží o vyřešení otázky projekce na skla vozidel, usnadňující a zpříjemňující řidičům, ale i spolujezdcům cesty v jejich vozidlech.

Výrobek již dnes - v prototypové fázi - chrání čtyři mezinárodní patenty, ale výrobce je stále nespokojen s velikostí projektoru. Ta totiž dosahuje velikosti krabičky cigaret, což mu připadá příliš mnoho.

S ohledem na skutečnost,  že na vývoji podobných miniaturních projektorů pracuje i konkurence a to jak v Evropě (Agilent, Philips), tak i v Asii (Mitsubishi Electric), dá se očekávat souboj s časem. Zároveň to potvrzuje i skutečnost že vyrobit takovýto přístroj je možné.

Výrobek není v žádném případě přímým konkurentem velkých stolních projektorů, či projekčních televizí. Je spíše doplňkem a jeho výrobce našel to správnou skulinku na trhu, což by mu mohlo přinést do budoucna jistou existenci v řádech desítek let.

Na závěr ještě perlička. Dle propočtů, by se měl projektor dostat pod hranici 300,-USD a jeho prodej za tuto cenu ba měl být zahájen již v roce 2005 a to už začínám i já volat SEM S NÍM!

Těším se na setkání nad dalšími články a zajímavostmi

MR

Speciály

Robertův sloupek

Aktuality

Vysvětlení pojmů

Tiskové zprávy