Rozhovor s ředitelem UMAX CZECH TEAMu

Tímto rozhovorem jsme odstartovali sérii rozhovorů, které budou vycházet vždy patnáctý den v měsíci. Jako první jsme si povídali s panem Jiřím Matouškem, který je ředitelem a zároveň produkt manažerem společnosti Umax pro ČR. Ptali jsme se na různé věci, od úspěšnosti minulého roku, přes konfigurátor až po servisní a technickou podporu.

Dobrý den. Moje první otázka zní, jak úspěšní (či neúspěšní) jste byli s distribucí v ČR a na Slovensku v minulém roce?

Notebooky patří mezi naše klíčové produkty, není pochyb, že jsme vnímáni jako úspěšní výrobci. Naší specialitou je výroba na zakázku s dodávkou do 24 hodin, což zde nikdo jiný nedokáže. Rok 2005 byl ve znamení pokračujícího tlaku na ceny. My jsme se zaměřili kromě těch levnějších modelů na high end modely. Není náhodou , že dnes máme notebooky s nejvýkonnějšími grafickými kartami na trhu (nVidia GeForce Go 7800GTX nebo ATI X800XT). Český i slovenská trh vnímáme jako propojený. Na Slovensku máme vlastní zastoupení zejména pro marketingové aktivity a servisní podporu.


Nedávno jste se stali distributory značek Chilli, Shuttle a YAMADA, které nabízí řešení pro digitální domácnost. Co si od této distribuce slibujete?

Posun IT do oblasti domácí zábavy je zcela evidentní a nezvratitelný. Tedy i Umax musí reagovat. Značky Chili i YAMADA míří do této oblasti a vývoj produktů probíhá zejména v evropské centrále UMAX Germany. Pro nás to znamená participaci na velkém evropském trhu, z čehož logicky vyplývají konkurenční ceny i kvalitní servis. Spolupráce s firmou Shuttle je pokus oslovit zákazníky velmi kvalitním a komplexním řešením na bázi kompaktních počítačů (Small Form Factor).


Plánujete i další rozšíření nabídky produktů podobným způsobem jako v případě značek Chilli, Shuttle a YAMADA?

Zcela nepochybně. Před nedávnem jsme uvedli na trh řadu MP3 přehrávačů TRAK, na kterých spolupracujeme s polským zastoupením UMAXu.


A teď trochu z jiného soudku. Svým zákazníkům nabízíte „konfigurátor“, který umožňuje libovolně(ne v pravém slova smyslu) konfigurovat parametry notebooků. Jaké máte ohlasy na tuto službu?

Konfigurace na míru je naše specialita a zákazníci to oceňují. Dá se odhadnou , že 30 % našich zákazníků využívá této služby a stále jich přibývá. Systém je vyladěn i ve spolupráci s našimi distributory, takže odpadají logistické problémy. Zákazník, který si na webu vybere notebook na míru, jej má na skladě u svého distributora druhý den.


Jak již bylo řečeno, UMAX je jeden z nejvýznamnějších výrobců notebooků a tak jste správně zareagovali na příchod nové technologie Intel Centrino Duo. Jaký je ohlas nabídky této platformy a jak se Vaše společnost připravuje na příchod nových technologií obecně?

Intel Centrino Duo je již třetím pokračováním úspěšného nasazení této platformy v mobilních počítačích. Vyšší výkon díky dvou jádrovým procesorům a nižší spotřeba jsou jeho hlavní atributy. Plné nasazení této technologie očekávám v Q2. UMAX již oznámil první model VisionBook 6200NSX s touto technologií. První dodávky zákazníkům začnou koncem února.


Důležitým aspektem při výběru notebooku koncovým zákazníkem je servisní a technická podpora. Co můžete v tomto směru nabídnout a co by jste v tomto směru případně chtěli zlepšit?

Od počátku vstupu na trh klademe na servis a technickou podporu a jeho dostupnost velký důraz. Asi 80% zakázek je expedováno zpět zákazníkovi do 5 pracovních dnů. Servisní síť je smluvně zajištěna po celé ČR. V roce 2005 jsme vyvinuli nový RMA systém, který zkvalitňuje proces reklamací a pro zákazníka přináší větší přívětivost. V UMAXu pracují schopní technici s praxí minimálně 10 let v oboru.


Například společnost IBM se firemní politikou zaměřuje výhradně na cílovou skupinu „bussines“. Má Vaše společnost také nějakou výhradní cílovou skupinu?

Naší cílovou skupinou jsou studenti, domácí uživatelé, školy, menší a střední firmy, DTP studia. Na druhé straně nabízíme modely pro profesionály, kteří chtějí maximální výkon a nejnovější technologie. Jde např. o model notebooku VisionBook 9000WSX, který na trhu nemá konkurenci. Také v oblasti high end skenerů jsme na trhu výjimeční nemluvě o produktech firmy Wacom, která je tvůrcem originálních grafických tabletů.

Na svých stránkách www.umax.cz uvádíte v sekci „sponzoring“ 2 centra obdarována sponzorskými dary. Je více takovýchto darů, které na svém webu neuvádíte? Hodláte do budoucna ve sponzoringu pokračovat?

Určitě v této oblasti budeme vystupovat aktivněji, nicméně naše možnosti nejsou neomezené.


Je něco o čem by jste se chtěl zmínit, na co se mohou naši čtenáři v nejbližší době těšit?

V březnu představíme celou řadu novinek jak v noteboocích tak v oblasti digitální domácí zábavy. Např. levný multimediální širokoúhlý notebook VisionBook 1500WXC, na druhé straně nadupaný VisionBook 9100WSX s dvou jádrovými AMD procesory a grafikou nVidia Go 7800GTX. Dále uvedeme Set-top-box s pevným diskem, který umožní nahrávat libovolný program v reálném čase. Čtenáři se jistě mají na co těšit.


Poslední otázka zní, jak vidíte Vašima očima následující rok 2006 (tím myslím pozici na trhu)?

Nebude to rozhodně procházka růžovým sadem, nicméně naše pozice jsou již natolik pevné, že se budoucnosti rozhodně nebojíme. Nicméně musíme být připraveni flexibilně reagovat na vývoj poptávky a nových technologií . To je také naše hlavní výhoda, na jejíž zlepšení dále pracujeme.

Děkuji za rozhovor a přeji hezký zbytek dne.

Speciály

Robertův sloupek

Aktuality

Vysvětlení pojmů

Tiskové zprávy