Společnost Apple představila novou řadu svých MacBooků

Společnost Apple uvádí nové MacBooky a 24palcový displej

 nový MacBook s 13palcovým displejem a MacBook Pro s 15palcovým displejem. Každý nový hliníkový MacBook obsahuje grafiku NVIDIA, má lesklý, diodami podsvícený displej a skleněný trackpad, který poskytuje až o 40 procent více pracovní plochy a je na něm možné používat gesta technologie Multi-Touch. Nové MacBooky se po designové stránce vyznačují elegantním tělem z jednoho kusu hliníku, což jim zajišťuje tenčí provedení, nízkou hmotnost, vyšší stabilitu a odolnost, např. 13" MacBook váží pouhé 2 kg a jeho tloušťka je jen 2,4 cm.

Nové grafické karty
Nové MacBooky nabízí novou generaci grafiky (NVIDIA 9400M) s integrovaným logickým jádrem přinášejícím až 5× větší grafický výkon než předchozí generace. Ta nyní zákazníkům umožňuje zážitek z nádherných 3D her na brilantních lesklých displejích s LED podsvícením. Na vývoji tohoto grafického procesoru spolupracovala společnost Apple se společností NVIDIA a MacBooky jsou vůbec první počítače na trhu, které jej využívají.

Nový trackpad
Nový hladký skleněný Multi-Touch trackpad umožňuje díky své větší ploše lepší práci s gesty známými z MacBooku Air nebo z iPhone. Celý povrch trackpadu je tlačítko podporující různá gesta, včetně nového 4prstého listování, které umožňuje pohodlně vyvolat Exposé nebo přepínat mezi otevřenými aplikacemi.

Nové displeje
Nové MacBooky nabízí lesklé širokoúhlé displeje s LED podsvícením. Technologie LED přináší okamžitý, jasný a perfektní obraz a až o 30 % menší spotřebu energie. Díky ní tyto ultratenké displeje poskytují ostrý obraz a neuvěřitelně živé barvy, které jsou ideální pro prohlížení fotografií, sledování filmů a hraní her. Navíc jsou displeje plně překryty skleněným pláštěm, který tak svým naprosto hladkým povrchem dotváří celkový designový zážitek.

Tělo z jednoho kusu hliníku
„Tělo notebooku je běžně složeno z více částí — v případě nových MacBooků to ale neplatí, neboť jsme všechny tyto části nahradili jediným homogenním kompaktním hliníkovým blokem,“ vysvětluje viceprezident společnosti Apple pro design Jonathan Ive.

„Nejzelenější“ MacBooky všech dob
Nové MacBooky jsou také „nejzelenějšími“ MacBooky všech dob, a proto také obdržely zlaté hodnocení EPEAT. LED displeje jsou vyráběny zcela bez rtuti, sklo bez příměsí arzénu, veškerá kabeláž je bez obsahu z PVC a všechny materiály jsou zcela recyklovatelné. A díky nízké spotřebě elektrické energie dosáhly nové MacBooky certifikace Energy Star 4.0.

Celkem byly oznámeny čtyři nové modely těchto přenosných počítačů:

Nový MacBook 13,3"
- procesor Intel Core 2 Duo 2,0 GHz, 2 GB RAM, 160GB pevný disk, grafická karta NVIDIA GeForce 9400M, SuperDrive (DVD vypalovací mechanika)
- procesor Intel Core 2 Duo 2,4 GHz, 2 GB RAM, 250GB pevný disk, grafická karta NVIDIA GeForce 9400M, SuperDrive (DVD vypalovací mechanika)

Nový MacBook Pro 15,4"
- procesor Intel Core 2 Duo 2,4 GHz, 2 GB RAM, 250GB pevný disk, grafická karta NVIDIA GeForce 9400M a NVIDIA GeForce 9600M GT, SuperDrive (DVD vypalovací mechanika)
- procesor Intel Core 2 Duo 2,53 GHz, 4 GB RAM, 320GB pevný disk, grafická karta NVIDIA GeForce 9400M a NVIDIA GeForce 9600M GT, SuperDrive (DVD vypalovací mechanika)

Společnost Apple zároveň s uvedením této nové řady rovněž inovovala stávající MacBook Air — tento ultralehký a ultratenký notebook nyní taktéž využívá grafiku NVIDIA GeForce 9400M a i on je dostupný ve dvou konfiguracích:

- procesor Intel Core 2 Duo 1,6 GHz, 2 GB RAM, 120GB pevný disk
- procesor Intel Core 2 Duo 1,86 GHz, 2 GB RAM, 128GB Solid State Drive (flashdisk)

Jako přídavné zobrazovací zařízení k novým MacBookům společnost Apple představila nový širokoúhlý displej LED Cinema Display. V elegantním tenkém hliníkovém těle je za sklem zasazena obrazovka o velikosti 24 palců podsvícená diodami LED s rozlišením 1920 × 1200 bodů. V horní části je pak integrována kamera iSight a samozřejmě nechybí ani mikrofon či reproduktory. Co se týká dostupných rozhraní, najdou na něm uživatelé nových MacBooků integrovaný napájecí port MagSafe, díky němuž nemusí připojovat svůj MacBook samostatně do elektrické sítě. Dále pak tři porty USB 2.0 a nový mini DisplayPort, který byl uveden právě v této nové řadě Maců a má pouze desetinovou velikost oproti plné velikosti standardního konektoru DVI.

Nové MacBooky a 24palcový displej LED Cinema Display budou na trhu v ČR k dispozici ještě před Vánocemi.

Česká republika a společnost Apple
Značku Apple zastupuje na českém trhu již od roku 1996 společnost CZECH DATA SYSTEMS s.r.o. – Apple Authorised Distributor, která je členem nadnárodní skupiny MDS Group (www.mdsholdings.com), distribuující produkty společnosti Apple v řadě zemí.

Speciály

Robertův sloupek

Aktuality

Vysvětlení pojmů

Tiskové zprávy