Právě se nacházíte:

Test 2,5“ disku Toshiba

Notebook tak jednoduše jako PC neupgraduje (jednak je tady záruka, ale i specifická stavba a komponenty). Není moc věcí, které byste mohli vylepšovat. Co tedy ale zlepšit na notebooku jde? Vyměnit procesor se nevyplatí, můžete dokoupit paměť (Výhodná investice, pokud výrobce myslel na to, že by bylo vhodné ponechat alespoň jeden paměťový slot volný pro případ, že se uživatel rozhodne pro upgrade.)…

Testy jsme prováděli následujícím způsobem: Disk Toshiba MK4019GAX jsme vložili do notebooku (Compaq Evo 1000v). Pak jsme nainstalovali operační systém Windows XP Professional (NTFS). Notebook jsme restartovali a až pak následovala samotná instalace testovacích programů. Po doinstalování testovacích programů jsme notebook ještě jednou restartovali a až pak jsme začali se spouštěním testu. Postup testu nezdůrazňujeme jen tak pro legraci, pro zničení chyb na minimum je nutný restart, aby se cache úplně vyčistil a nedostali jsme zkreslené výsledky. 
 

Celkově jsme disk otestovali třemi programy, které používáme i při testování notebooků v našich recenzích (PCMark 2002, SiSoftSandra a HDTach). V testu PC Mark 2002 (HDD) disk dosáhl skóre 549. Dalším testem byla známá Sandra. Tam u testu (Random Read/Write) – SiSoft Sandra Max 3 byl výsledek 4/5 MB/s. Posledním testem byl HD Tach verze 2.61. Naměřili jsme následující hodnoty: zátěž CPU byla v průměru 4,6%, průměrná rychlost čtení 22 802,3 kB/s a průměrná doba přístupu byla 19,8 ms. V tomto bodě bychom se čtenářům chtěli omluvit za nedodání screenshotu z testu. Bohužel, náš počítač si s námi nechutně pohrál  (odešel disk, tak jsme ztratili všechna data). Pro přehlednost přikládáme i tabulku:

 

PCMark 2002 

  • HDD Score - 549
SiSoft Sandra Max 3 
  • Random Read/Write – 4/5 MB/s

 HDTach: 2.61

  • Průměrná přístupová doba – 19,8 ms
  • Průměrná čtecí rychlost – 22 802,3 kB/s
  • Zátěž CPU – 4,6%

 

Závěr

Disk Toshiba má cache 16 MB, což se při práci s notebookem hodně vyplatí. I proto nejnižší čtecí rychlost neklesala pod hodnotu 8,7 MB, a to je moc slušné číslo. Notebook osazený takovýmto diskem a silným procesorem dokáže odvádět skutečně „ďábelskou“ práci. Při testech jsme nenarazili na žádné problémy – doba testování byla dva dny, kdy se s diskem aktivně pracovalo. Proto ho můžeme s čistým svědomím doporučit všem, co plánují upgrade právě v tomto směru.

Speciály

Robertův sloupek

Aktuality

Vysvětlení pojmů

Tiskové zprávy