Umax 705CX - kvalita nadevše

Známá firma UMAX se opět snaží zahýbat s nervy ostatních výrobců přenosných počítačů. Nový notebook, který se pyšní robotickým názvem 705CX, se zařadil do nejnižší cenové třídy. To že se umístil do low-endové kategorie, pro ostatní znělo celkem směšně, ale jen s "otevřenými" ústy sledovali výbavu notebooku. Už než začal být na pultech, upoutal velkou pozornost. Pojďme se na něj tedy podívat pod lupou.

Jako vždy začnu designem notebooku, taky co jiného nás upoutá na první pohled. No, dá se říct, že se šetřilo, kde se dalo, to je bohužel poznat na ochuzeném designu. Pokud má někdo rád funkcionalistické styly, dveře jsou otevřené. Je to opravdu "hranatý" notebook. Provedení je dvoubarevné, celý korpus je postříbřen a po otevření vás černá klávesnice bije do očí. Mobilnější uživatelé si přijdou na své, pouhých 2,4 kg opravdu ocení každý. Rozměry jsou 312 x 273 x 27 mm. Málem bych zapomněl, displej 14,1 palců, rozlišení 1024 x 768 pixelů, neboli XGA rozlišení. Polohovací zařízení se jako obvykle ukotvilo u standardního TouchPadu, možná je dobré podotknout, že je vybaven i tlačítkem pro rychlý start aplikací. Toť vše.

Teď se tedy pojďme podívat na to, co je pod tou skořápkou.  Tak tedy jako první začnu s procesorem, je to Intel Celeron M 340, taktovací frekvence je 1,5 GHz, 2 MB cache (což není moc, ani málo), vše je postaveno na bázi vysoce mobilního Centrina, při nákupu se můžete rozhodnout mezi Celeronem M nebo Pentiem M. Málem bych zapomněl, procesor je připevněn k čipsetu Intel 852GME. Další je tu operační paměť, která o základní velikosti čítá 256 Mb (což dnes prakticky nestačí), ale dá se rozšířit na úctyhodných 1024 Mb. Rozšíření se hodí, protože grafický čip Intel 852GME se sdílenou pamětí si něco vezme. No a jako úložiště zde slouží starý dobrý 30 nebo 40 Gb HDD, jeho max. otáčky jsou kolem 5400 ot./min. Nadále tu je DVD/CD-RW, za příplatak i DVD/RW. A jako poslední tu je akumulátor Li-Ion, který udrží našeho přenosného miláčka 3, dokonce i 4 hodiny bez šťávy ze zásuvky. No a máme to za sebou.

Komunikaci se svými hardwarovými kamarády zajišťuje USB 2.0, je tu zastoupen i LAN 10/100. Samozřejmostí je i faxmodem. Bohužel externí FDD. Jak bych mohl zapomenout na stále více požívanější modul Wi-Fi standardu 802.11 b, je možno si připlatit za standard typu g.

Na notebooky je předinstalován OS Microsoft Windows XP Home. K notebooku jsou přidány utility, které usnadní práci se strojem. Nadále jako pozornost společnosti UMAX je pro vás připravena brašna. Základní záruční doba je 2 roky, nezoufejte, za příplatek v podobě 2.900 Kč bez DPH, si můžete záruku rozšířit na 3 roky.


No a konečně se můžeme dostat k tomu, kolik to všechno stojí. Jako první je dobré, že je několk sestav, já zde uvedu jen  dvě, tu nejlevnější a nejdražší, cenové skoky mezi nimy nejsou tak velké. Nejlevnější sestava: Celeron M340, paměť 256 Mb, HDD 30 Gb, combo DVD/CD-RW, bez OS je k sehnání za 20.990 Kč bez DPH.                                                                             Nejdražší sestava: Celeron M340, paměť 256 Mb, HDD 40 Gb,combo DVD/CD/RW, s OS Microsoft Windows XP Home Edition je k mání za 25.990 Kč bez DPH.                                                                                                      No vidíte a ani to nebolelo, přiznejte se, že se vám to líbilo:).

Václav Mužík

Speciály

Robertův sloupek

Aktuality

Vysvětlení pojmů

Tiskové zprávy