Virtuální laserová klávesnice

Máte PDA a vadí Vám velikost klávesnice? Chcete poslat několik SMS, nebo si popovídat pomocí ICQ s přáteli? Myslíte si, že jedinou možností je pomalu a zdlouhavě vyťukávat na PDA, nebo připojit velkou klávesnici, která je větší než samo PDA? Omyl. Přichází doba virtuální laserové klávesnice...

Co to vlastně je?

Co si vlastně představit pod pojmem virtuální laserová klávesnice? V podstatě jde o velmi jednoduché zařízení, které využívá možností laseru a infračervené technologie, kdy pomocí laserové projekce zobrazuje velkou "plnohodnotnou" klávesnici na jakýkoliv rovný povrch, kde ji můžete „normálně“ používat. Takže pokud píšete na laserovou projekci klávesnice například na stole (podlaze, desce, či kdekoliv jinde), pomocí laserem vysílaných souřadnic těchto kláves zařízení analyzuje, kterých kláves jste se „virtuálně“ dotkli, a tím vlastně jednoznačně pozná, co to vlastně chcete napsat. Celý koncept je geniálně jednoduchý a vidět ho můžete na následujících obrázcích.

Doprovodný obrázek

Jenom samé výhody

Výhody takové klávesnice jsou pro majitele PDA zcela zřejmé. Na rozdíl od malých klávesnic u PDA, virtuální klávesnice umožňuje plně využít plnohodnotnou velkou QWETRY klávesnici, včetně funkčních (známé F klávesy) a dalších kláves. Zařízení je však také mnohem menší, a proto také vhodnější k použití a přenášení než klasická velká klávesnice, ačkoliv má zcela stejné funkce.

Virtuální klávesnice nemá také žádné mechanické části (kromě malého zdrojového zařízení), nepráší se na ni, nepadají drobky pod klávesy a pokud na ní vylijete kávu, tak nezajiskří a nemusíte shánět novou, ale stačí kávu pouze utřít. Zkrátka a jednoduše, virtuální laserová klávesnice je ideálním a perfektním přenosným zařízením pro PDA. Jde o velmi jednoduchý koncept s velmi moderním a futuristickým vzhledem, jehož použitím určitě zaujmete každého náhodného pozorovatele.

Virtuální klávesnice funguje zcela stejně jako normální klávesnice a není třeba se učit nic nového. Samotné zařízení váží pouhých 60 gramů a velikostí se podobá většímu cigaretovému zapalovači. O energii se stará výměnná Lithium-Ion baterie, takže si zařízení nebere žádnou energii přímo z Vašeho PDA. Její výdrž je kolem 3 až 4 hodin, což je více než dostatek času na napsání mnoha SMS, emailů nebo na vedení dlouhé ICQ diskuse. U laserové projekce obrazu si můžete nastavit dokonce i její kvalitu a ostrost a při nižším vytížení dojde k automatickému přepnutí do úsporného režimu. Nastavit si můžete také hlasitost virtuálních stisků kláves.

Doprovodný obrázek

Požadavky

K počítači nebo notebooku lze virtuální klávesnici připojit pomocí USB a k bezproblémovému fungování vyžaduje operační systém Windows 98/2000/NT/XP. Připojení k PDA je možné pomocí sériového konektoru a podporuje následující typy operačních systémů – Pocket PC 2002, Pocket PC 2003, Palm OS 4.x a Palm OS 5.x.

Virtuální laserová klávesnice podporuje následující typy zařízení PDA:

Palm PDA: Palm m130 a m500 Series, i705, Zire 71, Tungsten series (kromě E).

Palm Phones: Treo 600.

Sony PDA: Sony NR, NZ, NX, SJ, SL, T, TG, TJ Series.

Pocket PC PDA: iPAQ 1900, 2200, 3800, 3900, 4100, 4300, 5400, 5500 series, Dell Axim X5.

Hodnocení a cena

Balení zahrnuje kromě virtuální klávesnice také AC adapter (pro napájení a dobíjení baterie), Li-Ion baterii, kabel na připojení, manuál a ovládací software. Jedinou nevýhodou pak zůstává cena. Virtuální laserovou klávesnici si můžete objednat na adrese http://store.yahoo.com/ibizpda/vike.html za cenu 99 USD. Cena je to poměrně vysoká, ale jde o velmi užitečnou novinku a nezbývá než doufat, že s rostoucí nabídkou bude její cena postupně klesat.

Speciály

Robertův sloupek

Aktuality

Vysvětlení pojmů

Tiskové zprávy