ASUS U3S - na cestování s integrovanou GPS

Modelové řady ASUS U se vyznačují luxusním designem a kvalitním zpracováním, které se projevuje mimo jiné ušlechtilými materiály a částmi potaženými kůží. Nejinak je tomu i u tohoto modelu. Do tohoto 13,3'' notebooku se vtěsnaly dvě grafické karty, eSATA a HDMI výstup a dokonce i GPS modul. Doporučená cena je mírně nad 40 000 Kč bez DPH.

Základní popis

ASUS si u této řady silně zakládá na designu. V zavřeném stavu je notebook celý černý. Pouze na zadní části se nachází tlustý stříbrný pruh. Víko je ze slitiny hliníku a hořčíku. Jeho povrch je lesklý a působí jako zrcadlo. Na jednu stranu to vypadá efektně. Na druhou stranu je ale potřeba víko pořád čistit, protože na lesklém povrchu je vidět každý otisk a nečistota. Tenké lesklé boční linky na základně i víku jsou kovové a celkově zpevňují notebook, který se tak nemá tendenci prohýbat, ani když ho zvednete za roh. Po otevření stojí za povšimnutí opěrky rukou kolem touchpadu potažené pravou kůží. Klávesnice a její okraje jsou vyvedené ve stříbrné barvě. Světlá klávesnice se mi velmi líbí a považuji si ji především při horších světelných podmínkách, kdy stačí méně světla, aby na ni ještě bylo vidět. Pokud bych měl designu za něco ubrat, tak to jsou určitě velké okraje kolem displeje. Správný luxusní notebook by měl mít takové okraje co nejmenší. Tlusté okraje na mě působí poněkud levně.

Jak už má tento tchajwanský výrobce ve zvyku, výbavu můžeme očekávat nadprůměrnou. O tom svědčí i množství různých konektorů, mezi nimiž se objevují i opravdové chuťovky. Na přední straně notebooku se nenachází vůbec nic. Levá strana už je na tom lépe. Nachází se tu postupně od uživatele dva audio konektory, čtečka karet (krytá záslepkou; MMC, SD, MS/Pro), přepínač bezdrátového vysílače, FireWire, USB (i s přídavným napájecím konektorem pro optickou mechaniku), větrací průduch a S-Video výstup. Zadní stranu z větší části okupuje baterka. Po stranách se tak nachází jen VGA výstup (minimalistická forma bez šroubovacích úchytů), modem a LAN. To nejzajímavější se tak schovalo na stranu pravou. Tady je postupně od uživatele ExpressCard slot (krytý záslepkou), přepínač grafické karty, dvě USB, připojení externí GPS antény, HDMI výstup, eSATA konektor pro připojení externího disku na plné rychlosti a napájení.

Pokud bych měl tedy shrnout nabídku konektorů, tak jako zápor vidím jednoznačně pouze tři USB. V případě připojené externí optické mechaniky už totiž zbývají jen dva a to je velmi málo. Pokud pominu tento neduh, tak už musím jen chválit. HDMI výstup je jednoznačně krok vpřed. Jedním kabelem je díky němu možné vyvést digitálně jak obraz, tak i zvuk. Faktem je, že už se tento konektor začal objevovat na noteboocích mnoha velkých značek. To se ovšem nedá říct o konektoru eSATA, ten si stále cestu do dnešních notebooků hledá – proto potěší každá vlaštovka, co se na trhu objeví. O to více, že se jedná o menší model. Výhoda připojení disku přes eSATA je proti USB ve vyšší rychlosti a nižší režii procesoru.

Konstrukce otevírání je typická pro malé notebooky. To znamená především žádné jistící zámky víka. Dalším (bohužel rozmáhajícím se) znakem je systém uchycení víka, který brání ve větším otevření notebooku. Maximum je zde 135°. Klouby jinak působí pevně a nejsou ani příliš tuhé, ani příliš volné. Vzhledem k menší váze notebooku je nutné při otevírání použít obě ruce. Vadí mi pouze zkosené hrany a malý výstupek znesnadňují počáteční fázi otevření notebooku. Pokud máte nešikovné ruce a tlustší prsty, tak se možná taky pěkně natrápíte.

Indikační diody jsou umístěné na spojovací části mezi základnou a víkem. Jsou ve dvou řadách. Svítí velmi intenzivně, ve tmě ale nijak neruší. Celkem jich je osm a indikují následující funkce: vybraný režim grafiky (zda je vybrána integrovaná, nebo dedikovaná), zapnutí Bluetooth a Wi-Fi (pro každé samostatná dioda), CapsLock, nabíjení baterie, práci disku a zapnutý notebook. Diody používají modrou a bílou barvu (jedinou výjimku tvoří červená barva indikace baterie) a vypadají vážně stylově. Poněkud nešťastně na mě působí, že když se notebook zavře, není vidět spodní řada.

Rozměrově a váhově se ASUS U3S řadí k menším notebookům vhodným i k dennímu nošení. Při rozměrech 318 x 243 x 22-32 mm dosáhl ASUS váhy 1,82 kg. Adaptér má výkon 90W a je na můj vkus poměrně velký. Jeho váha 488 g ho ale řadí spíše k průměru.

Klávesnice a ovládací prvky

Klávesnice je stříbrná s černými popisky. Primární popisky jsou americké a sekundární české. Popisky klávesy Fn jsou tmavě modrou barvou. Klávesnice používá rozložení s vysokým Enterem a klávesou navíc, která výjimečně nezkracuje levý Shift, ale je umístěna na levé straně vedle mezerníku. Klávesa Fn je umístěna mezi levým CTRL a klávesou Windows (ta jen jediná). Klávesa kontextové nabídky je mezi pravým Altem a CTRL. Horní řada kláves je na výšku zmenšená a není nijak dělena na části. Insert a Delete jsou umístěny v pravém horním rohu. Klávesy pro pohyb v dokumentu obsadily pravou stranu klávesnice vedle Enteru.

Specialitkou ASUSu bývá (pro nemálo lidí důležitá) volba v BIOSu Internal Numeric Pad Lock. V případě, že ji přepneme na disabled, tak je možné zadávat číslice pouhým stisknutím Fn a příslušné klávesy (není nutné přepínat klávesou Numlock funkci celého bloku kláves).

Pomocí Fn klávesy lze přepínat napájecí/obrazovkové profily, zapnout kameru, spustit VoIP aplikaci, WWW prohlížeč, poštovního klienta, přepínat Wi-Fi/BT, uspat notebook, regulovat a vypínat podsvícení interního displeje, přepínat výstupy grafické karty, deaktivovat touchpad a regulovat hlasitost reproduktorů. Malou náhradou za chybějící multimediální klávesy je možnost ovládat přehrávač pomocí Fn a kurzorových šipek. Kolem klávesnice už se nachází pouze tři tlačítka. Jedno slouží k vypnutí a zapnutí notebooku, druhé přepíná profil spotřeby a třetí přepíná barevný profil obrazovky. Místo druhého a třetího tlačítka bych radši viděl něco na regulaci hlasitosti. Ta je totiž umístěna až na klávesách F10 až F12 a to je od klávesy Fn pěkně daleko.

Touchpad se dvěma tlačítky je, jako u většiny notebooků, od firmy Synaptics. Mezi tlačítky je umístěna čtečka otisků prstů. Tlačítka jsou na můj vkus dost tuhá a moc dobře se mi nemačkala. Touchpad není nijak zapuštěn. Přesto jsem ale neměl problém, že by dělal neplechu při psaní na klávesnici.

Hlavní HW parametry

Ačkoli má v sobě notebook dedikovanou grafickou kartu, tak je osazen čipovou sadou Intel GM965, která má v sobě integrované grafické jádro GMA X3100. Jako procesor byl zvolen výkonný Core 2 Duo T7500 s frekvencí 2,2 GHz, FSB 800 MHz a 4 MB L2 cache.

Single-Thread mód (zatíženo jen jedno jádro)

  • Test výpočtů s pevnou řádovou čárkou: 27 079
  • Test výpočtů s pohyblivou řádovou čárkou: 16 628

Multi-Thread mód (zatížena obě jádra)

  • Test výpočtů s pevnou řádovou čárkou: 54 252
  • Test výpočtů s pohyblivou řádovou čárkou: 33 257

Cinebench 9.5

  • Rendering (Single CPU): 368
  • Rendering (Multiple CPU): 683
  • Multiprocessor Speedup: 1,86

Windows Vista – CPU a RAM

  • Index dle počtu operací CPU za sekundu: 5,1
  • Index dle počtu operací RAM za sekundu: 4,5

Paměť RAM má velikost 1,5 GB. Jedná se o typ DDR2 a běží na rychlosti 667 MHz. Prvních 512 MB je integrováno přímo na desce. Zbytek paměti je realizován 1GB modulem v jediném rozšiřujícím SO-DIMM slotu. Paměťový subsystém dosáhl v testu HWiNFO32 propustnosti 2686 MB/s.

Pevný disk je velikosti 2,5" a při své kapacitě 160 GB otáčí plotnami rychlostí 5400 otáček za minutu. Má kolmý zápis, 8MB cache a jde o Hitachi TravelStar 5K160. Disk dosahuje velmi slušných rychlostí, které se rovnají 7200 ot./min. diskům bez kolmého zápisu.

  • HWiNFO32 (měří přenosovou rychlost při čtení z cache): 108,03 MB/s
  • HD Tach (měří skutečnou průměrnou přenosovou rychlost při čtení): 36,2 MB/s
  • Průměrná přístupová doba: 16,63 ms
  • Windows Vista – Index přenosové rychlosti: 4,9

Optická mechanika není kupodivu umístěna v notebooku. Je řešena externě pomocí USB (vedle něj se nachází i napájecí konektor – oba konektory se propojují jedním dodávaným kabelem). Jedná se o takzvaný AI-BOX V. V něm je osazena klasická notebooková mechanika Panasonic UJ-850, což je dvouvrstvá vypalovačka (DVD+R DL). Mechanika si poradí i se zápisem na DVD-RAM. Její hlučnost je poměrně vysoká.

O spojení se světem se stará gigabitová drátová síťová karta Realtek RTL8168/8111 a bezdrátový adaptér Wi-Fi Intel 4965AGN (standardy a/b/g/draft-n). Pro spojení s menšími mobilními zařízeními je určen Bluetooth modul. Nechybí ani dnes již obstarožní analogový modem s rychlostí 56kbit/s.

ASUS U3S je světově prvním běžně prodávaným notebookem s integrovanou GPS navigací. Na instalačním CD naleznete program AsusMap s mapami pro Evropu a Rusko. Ačkoli najdete v krabici s příslušenstvím i externí GPS anténu, tak i při navigaci autem stačila anténa integrovaná a při testu jsem externí anténu nepotřeboval. Asus si branduje software „swGPS“, takže je možné, že vám bude připadat ovládací program už známý (objevuje se i na specializovaný mobilních zařízeních). S GPS nemám větší zkušenosti, takže jsem si otestoval navigaci při jízdě autem. Jel jsem do míst, kde to vůbec neznám, takže jsem se zkusil spolehnout jen na navigaci. Mapa ukazovala poměrně přesně i na cestách malými vesnicemi. Tady je určitě potřeba zmínit, že navigace je pouze v angličtině, takže českých hlášení se taky nedočkáte. Nenašel jsem také, kde se dají zadat přímo GPS souřadnice, a tak jsem zůstal odkázán na běžné zadávání adresy.

Další parametry naleznete v tabulce na konci článku.

Displej a grafika

Notebook používá dle mého názoru nejlepší možnou úhlopříčku displeje pro potřeby denního nošení – 13,3". Při rozlišení WXGA (1280x800) poskytuje takový displej optimální pracovní plochu a dostatečně velké pixely, aby člověk neměl problém se čtením i z větší vzdálenosti. Zároveň notebook s takovým displejem může být příjemně malý a lehký.

Displej má velmi příjemné podání barev a je možné regulovat jeho intenzitu podsvícení ve velkém rozsahu. Přestože nemá LED podsvícení, nemá problém svítit dostatečně, aby byl použitelný i na denním světle (například v autě při použití GPS navigace). Pozorovací úhly patří k průměru. Displej se v diagnostice hlásí jako „Apple PP9C5C“.

Jak už jsem naznačil v předchozích kapitolách, grafické karty jsou v notebooku dvě. První je integrovaná v čipové sadě a je to Intel GMA X3100. K ní je přidána dedikovaná NVIDIA GeForce 8400M G s vlastní pamětí 128 MB DDR2. Grafický čip (G86M, 8 pixel procesorů) pracuje na frekvenci 430 MHz. K němu je paměť připojena 64bit sběrnicí a jede na efektivní rychlosti 800 MHz.

Testy 3D Mark (GeForce 8400M G 128MB)

  • 3DMark 2001: 7645
  • 3DMark 03: 2918
  • 3DMark 05: 1717
  • 3DMark 06: 1030

Windows Vista – grafika (GeForce 8400M G 128MB)

  • Index výkonu grafiky pro rozhraní Aero: 3,2
  • Index výkonu grafiky pro 3D herní grafiku: 3,9

Cinebench 9.5 (GeForce 8400M G 128MB)

  • Shading (CINEMA 4D): 423
  • Shading (OpenGL Software Lighting): 1266
  • Shading (OpenGL Hardware Lighting): 1718
  • OpenGL Speedup: 4,06

Testy 3D Mark (GMA X3100)

  • 3DMark 2001: 5350
  • 3DMark 03: 1510
  • 3DMark 05: 848
  • 3DMark 06: 516

Windows Vista – grafika (GMA X3100)

  • Index výkonu grafiky pro rozhraní Aero: 3,4
  • Index výkonu grafiky pro 3D herní grafiku: 3,3

Cinebench 9.5 (GMA X3100)

  • Shading (CINEMA 4D): 427
  • Shading (OpenGL Software Lighting): 794
  • Shading (OpenGL Hardware Lighting): 1118
  • OpenGL Speedup: 2,62

Výkon dedikované grafiky není oproti integrované nikterak zářivý, což se dalo očekávat- GeForce 8400M G je naprostý lowend. Notebooku by daleko více slušela spíše GeForce 8600M GS, takto se použití dedikované grafiky limituje spíše na lepší grafické výstupy (viz níže).

Mód, při kterém běží integrovaná grafika, se jmenuje „power saving“. Při přepínání mezi adaptéry je bohužel potřeba restart notebooku. To je trochu škoda, zvláště když digitální HDMI výstup funguje pouze pokud je vybrána dedikovaná grafická karta. Při běžném používání notebooku se mi stávalo, že jsem si k němu chtěl po jeho přinesení domů (v režimu power saving) připojit externí periferie včetně velkého LCD – což tak znamenalo otravnou nutnost restartu.

Dalšími možnostmi je připojení monitoru pomocí analogového VGA konektoru nebo televizního (S-Video; 480i PAL/NTSC) výstupu. VGA výstup hodnotím silně negativně. Při testování na poloprofesionálním 21" S-PVA LCD Samsung SyncMaster 215TW byl obraz v nativním rozlišení 1680x1050 tak rozmázlý, že se písmena jevila jako zdvojená. Ze zkušenosti mohu říct, že na každém jiném LCD může být obraz jedině horší. VGA výstup tak doporučuji radši pouze k připojování projektorů.

Multimédia

O zvuk se stará HD audio čip Realtek ALC660. Ten obsluhuje analogový vstup pro mikrofon a stereo výstup pro připojení externích reproduktorů nebo sluchátek. Prostorový zvuk lze vyvést pouze prostřednictvím HDMI výstupu (jehož součástí je i digitální S/PDIF signál). Jak už jsem zmínil, multimediální tlačítka byste na notebooku hledali marně. Regulaci hlasitosti i ovládání přehrávače lze realizovat pomocí Fn klávesy.

Integrované reproduktory řadím rozhodně k tomu lepšímu. Takové reproduktory jsou použitelné i ve více lidech při sledování DVD. Mikrofon je taktéž lepší průměr. Díky umístění je možné ho používat i při zavřeném notebooku. Aby byla výbava kompletní, tak nechybí ani 1,3Mpix webkamera. Ta je schopna zaznamenávat fotografie v rozlišení 1280x1024 a video v rozlišení 640x480.

Zabezpečení

V notebooku se nachází TPM čip a biometrický senzor (čtečka otisků prstů) pro zabezpečení operačního systému. V předinstalovaných Windows k tomu slouží program ASUS Security Protect Manager. BIOS a jeho nastavení lze zabezpečit pouze heslem a z těch pokročilejších zabezpečení lze v něm nastavit už jen zaheslování disku.

Chlazení a provozní hluk

Provozní hluk většinou nepatří k nejsilnějším stránkám notebooků ASUS a nejinak tomu je i tentokrát. Nasávací otvory jsou rozmístěné po celém spodku základny. Vzduch je nasáván pomocí jednoho ventilátoru a ohřátý vyháněn ven výdechem na levé straně notebooku. Ventilátor se spouští prakticky hned po zapnutí notebooku. V úsporném profilu, kdy je procesor napevno taktován na nejnižší frekvenci, běží ventilátor na nejmenší rychlost. Při této rychlosti je ještě poměrně tichý (že by však byl neslyšitelný, říct rozhodně nejde). V případě přepnutí na profil „high performance“ (procesor pak běží stále na maximální frekvenci) se postupně ventilátor rozjede na jednu z nejvyšších rychlostí, která už je velmi rušivá a přeslechnout nejde ani v místnosti s více lidmi a běžným ruchem (vinu na tom nese ventilátor). To vše i přesto, že na notebooku není vykonávána žádná činnost.

Nabral jsem tedy dojem, že chlazení není tolik efektivní, a tak se to snaží dohánět rychlým chodem ventilátoru. Rozhodl jsem se tedy tento notebook potrápit víc než jiné. Na externí monitor jsem si dal měřící utilitu (Everest), spustil Intel TAT, vytížil pomocí něj druhé jádro CPU, spustil test 3D Mark 2005 a sledoval teploty. S procesorem jsem se dostal na teplotu 89°C. Přes tuto teplotu už ale procesor nešel, ani když jsem zkusil na chvíli zacpat chlazení, takže je možné, že už procesor začal vynechávat, aby se uchladil. Grafická karta nic takového nedělala, a tak se dostala až na teplotu 111°C. Teploty to jsou tedy extrémní. Je potřeba ale přihlédnout k tomu, že tohle je extrémní situace maximálního zatížení.

hodina provozu - mírná zátěž

  • touchpad = 35,6
  • levá strana pod klávesnicí = 35,0
  • pravá strana pod klávesnicí = 33,2
  • klávesnice vlevo = 31,1
  • klávesnice vpravo = 31,6
  • spodek maximum = 33,3 (pravý přední roh)
  • výdech chlazení = 34,9
  • napájecí adaptér = 46,6

hodina provozu - vysoká zátěž

  • touchpad = 36,9
  • levá strana pod klávesnicí = 37,6
  • pravá strana pod klávesnicí = 34,0
  • klávesnice vlevo = 35,8
  • klávesnice vpravo = 32.6
  • spodek maximum = 46,9 (pod výdechem chlazení)
  • výdech chlazení = 51,2
  • napájecí adaptér = 47,3

teplota okolí při měření: 23,8

Při běžné práci a úsporném profilu je notebook vlažný a není problém s ním pracovat na klíně. V případě vytížení procesoru nebo grafické karty se spodek začne zahřívat a práci na klíně bych na delší dobu nedoporučoval. V případě extrémního zatížení už je notebook nepříjemně horký. Na druhou stranu tento notebook není cílen pro zákazníky, jež potřebují brutální výkon. Je spíš reprezentativní a při běžné kancelářské práci vás toto nemusí trápit.

Baterie

V balení naleznete dvě baterie. První má v sobě tři články a její kapacita činí 26,6 Wh. Druhá baterie má dvojnásobný počet článků a stejně tak i kapacitu (53,3 Wh). Pak je samozřejmě větší a z notebooku přesahuje o 2 cm. Na jednu stranu to vypadá u dražších notebooků poměrně stylově, na druhou stranu však musím přiznat, že u tak velkého notebooku není úplně ono, když přesahuje i průměrná 6ti článková baterie. Je možné dokoupit i 9ti článkovou, ta bude z notebooku samozřejmě přesahovat ještě dvakrát tolik.

Délka běhu notebooku na baterie při standardním* redakčním testu:

  • Menší baterie, integrovaná grafika = 2 hodiny a 3 minuty
  • Větší baterie, integrovaná grafika = 4 hodiny
  • Menší baterie, dedikovaná grafika = 48 minut
  • Větší baterie, dedikovaná grafika = 1 hodina a 49 minut

Příkon notebooku

  • Celkový příkon při nízkém výkonovém vytížení = 19W
  • Celkový příkon při maximálním výkonovém vytížení = 53W
  • Celkový příkon při maximálním výkonovém vytížení (nabíjení) = 95W

BIOS

Nastavení BIOSu je přístupné stiskem klávesy F2 při startu počítače. Jedná se o hojně používaný AMI BIOS. Lze v něm nastavit všechny standardní volby jako je priorita bootování (lze bootovat z USB zařízení i ze sítě), datum a čas. Mezi pokročilejší funkce patří například flashovací utilita a blokování jednotlivých portů a zařízení (používá se ve firemní sféře).

Příslušenství

Jak už je u ASUSu zvykem, tak lze očekávat velkou přidanou hodnotu v podobě nejrůznějšího příslušenství. Nespornou výhodou je, že je možné notebook rovnou začít používat, aniž by bylo cokoli dále potřeba dokupovat. Co tedy v krabici všechno najdete:

  • notebook ASUS U3S
  • 90W napájecí adaptér
  • dvě baterie (malá a velká)
  • bezdrátovou Bluetooth myš (včetně nenabíjecích baterií)
  • redukci S-Video – CVBS (pro připojení starších televizí)
  • externí GPS anténu
  • externí optickou mechaniku včetně propojovacího kabelu
  • redukci HDMI – DVI
  • sáček na příslušenství
  • svazovací kablík
  • kabel pro připojení modemu
  • čistící hadřík na LCD
  • luxusní koženou brašnu
  • ochranný kožený obal

Jak je vidět ze seznamu, rozhodně se jedná o mnohem víc věcí, než normálně u jiných notebooků můžete najít. Softwarová výbava už patří ke standardu. Na pevném disku je předinstalovaný operační systém Windows Vista Business ve své české 32bit verzi. Pokud pominu nějaký ten neužitečný bloatware (software, za který jeho výrobci platí, aby byl na notebooku umístěn), tak z užitečných programů určitě stojí za zmínku navigační program AsusMap (Evropa, Rusko), vypalovací program Nero ve své nejočesanější OEM verzi a přehrávač ASUS DVD. ASUS nešetřil ani na přibalených médiích. Najdete tu:

  • CD s ovladači
  • AsusMap instalaci
  • DVD s obnovou systému
  • Program ASUS DVD
  • Program Nero OEM Suite

Ceny a záruka

Tento notebook je u nás nabízen ve dvou konfiguracích, lišících se pouze použitou Wi-Fi kartou. Námi testovaná U3S-3P064E má stanovenou doporučenou koncovou cenu 43 490,- Kč bez DPH (51 753,- Kč s DPH), s pouze ABG Wi-Fi (U3S-3P064E) je o 200 Kč bez DPH levnější. ASUS nabízí u nás standardní záruku „Collect and Return”. Ta je mezinárodní a má dobu trvání 2 roky. Záruka CAR probíhá tak, že si pro notebook zdarma přijede výrobcem najatý kurýr a po opravě vám ho zas přiveze zpět. Nevýhoda je, že není možné do servisu notebook odnést a vyřídit reklamaci osobně.

Závěr

Ačkoli jsem si při prvním pohledu na tento notebook vzpomněl na podobné 13,3" konkurenty s přepínatelnou grafikou, tento notebook však míří trochu někam jinam. Proti konkurenci je sice větší, na druhou stranu je ale podstatně vybavenější. Jako největší přednosti vidím elegantní design, integrovanou GPS navigaci, HDMI výstup, eSATA konektor a rozsáhlé příslušenství. Jako jediný závažný nedostatek ergonomie se mi jeví při intenzivním vytížení procesoru dost hlučné chlazení. Při použití s projektorem by se nevalná kvalita VGA výstupu neměla projevit a pro domácí použití bych to viděl stejně na digitální výstup prostřednícím HDMI/DVI. Externí optická mechanika také není žádný velký problém. Sám ji na notebooku používám pouze když potřebuji obnovit operační systém, doinstalovat program nebo nainstalovat nějaké USB zařízení. Podobné věci většinou člověk dělá právě doma.

Klady a zápory

+ GPS navigace
+ velká konektorová výbava (HDMI, eSATA)
+ rozsáhlé příslušenství

- hlučné chlazení
- špatný VGA výstup

Speciály

Robertův sloupek

Aktuality

Vysvětlení pojmů

Tiskové zprávy