Budeme svobodnější díky atomu vodíku?

Snad největší slabinou přenosných počítačů je malá výdrž jejich baterií, které v těch nejlepších případech vydrží dvanáct hodin. Poté je však nutné, připojit je ke zdroji elektrické energie. Pro běžného uživatele, žijícího v domestikované oblasti, je naprosto dostačující pár hodin provozu.

Jednou z velkých brzd rozvoje kyslíko-vodíkových palivových článků je velice nesnadné skladování a distribuce vodíku. A i samotná výroba opravdu čistého vodíku je poměrně náročná. Přitom platí, že čím čistší  vodík palivový článek využívá, tím více energie se získá. 
 

A patrně i proto se začalo experimentovat s propanem a metanolem. S propanem se počítá pro palivové články, které budou dodávat energii domácnostem, zatímco metanol patrně naleznete uplatnění v přenosných zařízeních a dopravních prostředcích. Spalování propanu a metanolu je sice méně šetrné k životnímu prostředí než pálení čistého vodíku, ale v poměru k současným technologiím se i tak jedná o výrazný pokrok.

První vlaštovky


Prototyp palivového článku představila na CeBITu společnost Toshiba. Výkon článku se pohybuje od 12 do 20 wattů. Pro doplnění paliva slouží dva typy kazet. První o objemu 100 mililitrů vydrží 10 hodin provozu a váží 120 gramů, 50mililitrová (hmotnost 72 gramů) je pak určena pro 5 hodin provozu. Samotný článek váží podle představitelů Toshiby 900 gramů. Důležitým faktem je, že vodíková baterie je kompatibilní s rozšířenými Li-Ion články, což umožňuje její použití bez jakýchkoliv dalších úprav zařízení.

Společnost NEC zase představila svůj Tablet PC napájený palivovými články, které mají výkon 20 W. Ukázány byly také cartridge s objemem 50 – 240 ml metanolu.

Toshiba využila skutečnosti, že methanol poskytuje nejlepší výsledky při reakci pouhého 3 až 6% vodného roztoku, obsahuje v článku část, ve které se metanol ředí s vodou.  Zajímavé je, že tato voda vzniká jako vedlejší produkt vlastního spalování, což umožňuje uchovávat vyšší koncentraci metanolu v zásobníku. Tato metoda umožnila jak zvýšení výkonu, tak zmenšení článku. Vývojáři také zmenšili ostatní komponenty. I přesto inženýři ve společnosti Toshiba uvádějí, že před uvedením na trh hodlají článek dále optimalizovat. Podle plánu by měl nový druh článku být na trhu již v tomto roce.

 

Toshiba a NEC sice nejsou jediné firmy, která na takovémto projektu pracují, příkladem je společnost PolyFuel, ta však výsledky své práce uvede na trh v horizontu dvou let.        

Závěr

Analytici ze společnosti Frost & Sullivan odhadují, že v roce 2008 bude už  2 % mobilních telekomunikačních zařízení (tedy zhruba 2 miliony kusů) poháněních energií z palivových článků. Nikdy sice není stoprocentně jisté, jak se bude vyvíjet budoucnost, avšak nesporné výhody palivových článků zajisté umožní další rozvoj této technologie, tudíž se máme na co těšit.

Speciály

Robertův sloupek

Aktuality

Vysvětlení pojmů

Tiskové zprávy