Připojte se na internet bez drátů (1)

V první dnešní části nového seriálu, který se bude zabývat bezdrátovým internetovým připojením, si představíme připojení pomocí Wi-Fi, které je primárně určeno zejména pro majitele notebooků. Jako prvního z poskytovatelů tohoto připojení zhodnotíme nabídku Českého Telecomu, jenž tuto službu provozuje pod názvem Wi-Fi Hot Spots.

Jak vlastně Wi-Fi funguje?

Z technického hlediska jde o připojení v pásmu 2,4 GHz podle standardu IEEE 802.11b, které je však všeobecně známo pod názvem Wi-Fi. Český Telecom zřídil v Česku síť přístupových bodů (tzv. hotspotů), pomocí nichž se uživatel může k internetu bezdrátově připojit. Dostupnost signálu od přístupového bodu je však reálně pouze v řádech desítek metrů (záleží především na místních podmínkách a překážkách v cestě signálu), z čehož vyplývá, že toto připojení není určeno pro domácnosti či firmy, ale zejména pro majitele notebooků, kteří se alespoň občas pohybují v místech, kde jsou tyto hotspoty umístěny.

Doprovodný obrázek


Co budete všechno potřebovat?

Pro připojení potřebujete samozřejmě nejdříve notebook, který je vybaven nainstalovanou Wi-Fi kartou (PCMCIA), nebo Wi-Fi USB klientem. Pokud tato karta nebyla v základní výbavě vašeho notebooku, tak je možné si ji samozřejmě dokoupit. Telecom nabízí PCMCIA kartu TREND TEW-221PC za 1690 Kč (podrobnosti viz. http://www.telecom.cz/wifi/wifi_pcmcia_karta_tew.php), ale je také možné sehnat i levnější. Mimochodem přehledem hardwaru pro Wi-Fi se budeme také brzy zabývat. Přenosová rychlost služby je pak hlavním plusem, protože dosahuje až 256 kbps pro download a 64 kbps upload, což znamená že za minutu stáhnete cca 1,8 MB dat. V porovnání s dalšími druhy bezdrátového mobilního připojení (např. GPRS) je tak bezkonkurenčně nejrychlejší a uvidíme, co na tom změní chystané CDMA od Eurotelu.

Dostupnost pouze na 59 místech v Česku?

Dostupnost služby je spíše problematická. Lokality jsou uvedeny v seznamu "hotspotů" (viz http://www.telecom.cz/wifi/lokality.php) a všechny jsou také označeny výraznou samolepkou. Nejčastěji se přístupové body nachází v Praze, některé jsou i v dalších velkých městech. Potřebné záležitosti lze na internetu vyřídit pomocí Wi-Fi u snídaně v řetězcích restaurací KFC a Café Nescafé, odpočinout si od řízení automobilu můžete u čerpacích stanic Shell a ve vybraných prodejnách Datartu si můžete ověřit, zda je zde nabízené zboží opravdu nejlevnější i v porovnání s jinými internetovými prodejci. Samozřejmostí je pak dostupnost na prodejnách Telecomu TELEPOINT a ve vybraných hotelech (např. Hotel Diplomat). Vzhledem k začínající integraci Telecomu s mobilním operátorem Eurotel je nyní nově možné využívat i jeho přístupové body za stejných podmínek, což znamená, že se počet hotspotů pro využívání této služby nově zvyšuje o 157 (!) dalších míst.

Doprovodný obrázek


Cena aneb za mobilitu a rychlost se připlácí.

Až do května letošního roku byla služba uváděna jako pilotní projekt zdarma. Nyní však už přešla do komerčního provozu. Pozitivním faktem však je, že se nemusíte nikde vázat, není potřeba žádný paušál ani smlouva, ale pouze si koupíte předplacenou kartu v hodnotě 300 či 500 Kč, a to buď právě na místech, kde je Wi-Fi v provozu, nebo všude tam, kde si můžete koupit i další karty od Českého Telecomu. Registrace služby je zdarma a cena za každé započaté 3 minuty je 2 Kč. Je to málo nebo moc? Přepočteno na hodinu jde o 40 Kč, což je sice téměř dvojnásobek klasického připojení přes modem, ale na druhou stranu se těžko připojíte modemem na benzínce či u snídaně v restauraci, zvláště pokud je potřeba vyřídit něco neodkladného. A pokud potřebujete třeba rychle poslat či přijmout email s nějakou větší přílohou, je diskvalifikováno i připojení pomocí GPRS, které je více než čtyřikrát pomalejší.

Pokud byste se náhodou zapomněli odhlásit, nemusíte se o osud předplaceného kreditu bát, protože při nečinnosti delší než 5 minut dojde k ukončení služby. A předplacenou kartu vás také nenutí nikdo urychleně spotřebovat, protože její platnost končí uplynutím doby 12 měsíců ode dne prvního použití nebo uplynutím data platnosti uvedeného na kartě. Je třeba si však dát také pozor na to, že vzhledem k tarifikaci stojí například 3 minuty a 10 sekund stejně jako 5 minut a 50 sekund, a to 4 Kč. A také nevyčerpaný kredit nižší než 5 Kč s DPH již nelze použít pro přihlášení ke službě a propadá.

Hodnocení

Pokud máte notebook (což asi máte, pokud jste zavítali na tuto stránku) a alespoň občas se pohybujete v místech pokrytých hotspoty, rozhodně tato služba stojí za vyzkoušení.

Speciály

Robertův sloupek

Aktuality

Vysvětlení pojmů

Tiskové zprávy