Proč kupovat notebook a ne PC?

Notebook i PC mají své lepší i horší stránky. Předčí notebook svými klady PC?

www1, Snad nejdůležitější vlastností notebooku je jeho mobilita. Můžete si jej vzít kam chcete, kdy chcete,... Nevím jak byste si se sebou brali PCčko (pro naše účely mu teď říkejme třeba "komp"). Mobilitu umožňuje několik vlastností notebooku. Váha, rozměry, energetické nároky.

2, Vezměme si tedy na paškál nízkou hmotnost. Jak již bylo řečeno, kompa si se sebou asi jen tak nevezmete. Samotná bedna s vybavením má cca 10kg, monitor CRT 17" téměř 20kg. To by se mi opravdu tahat nechtělo. Notebook váží kolem 2kg, takový čtyřkilový už docela slušně zatíží. Brašna vše ulehčí.

3, Dále zde máme rozměry. Notebook má formát trochu přerostlé A4 a na šířku asi jako trochu tlustější kniha (záleží na typu). To umožní jej narvat do brašny, či v nouzi vzít v ruce, PC rozhodně do ruky s monitorem nevezmete. A to ani s LCD monitorem. Navíc byste museli tahat ještě klávesnici a myš. To vše má notebook v základní výbavě. Taková přenosná varianta PC je na obrázku a nejšťastnější řešení to teda rozhodně není:-)

Mobilní PC. Zajímavé.


4, Jedna z nejdůležitějších kapitol jsou energetické nároky. Aby byl možný provoz na baterie (a tím pádem zajištěna ona mobilita), musí mít také co nejmenší spotřebu energie. U PC je to téměř jedno, tam sestava sežere 100-200W (v klidu o něco méně), monitor dalších 100W (17" CRT), LCD asi 40W. Při napájení ze sítě to není žádný problém, jen musíte platit pěkné účty za elektřinu. Notebook může pracovat jak na vlastní baterii (což mu zaručí při normální práci a dobré baterce asi 2-4 hodiny provozu), tak ze sítě.

Proč má však notebook tak nízké energetické nároky? Je jasné, že výkony nejlepších PC asi dosahovat nebude. Montují se do něj součástky, které jsou co nejrychlejší při co nejnižší spotřebě, ještě lépe pokud umí pracovat v energeticky výhodnějším režimu a to nejvýkonnější komponenty nejsou ani v klidovém stavu. Příkladem může být třeba procesor. U AMD se toto objevuje i u desktopových procesorů. Normální spotřeba Athlonů 64 je asi 70W (max. 89W = 59A × 1,5V). Pokud se podtaktuje, má nižší odběr proudu a to zase umožní snížit napětí. A protože výkon se rovná součinu proudu a napětí, dostaneme pak u A64 spotřeby 22W (tj. 20A × 1,1V)! Podobně to funguje i u notebooků, tam je to ale "vychytáno" více.

To všechno znamená, že notebook může pracovat kdekoli. A pokud už dochází "šťáva" zásuvka se taky občas najde. Nízká spotřeba je umožněna také LCD monitorem, asi těžko by existoval s CRT obrazovkou, že? I přes tyto energetické opatření se výkon dnešních notebooků velmi zvyšuje a za PC už tolik nezaostává. Zatím mívají deficit v grafických čipech, ale nová GeForce 6800 Go už je taky hodně slušný hardware. Jen při zátěži vám baterie moc dlouho nevydrží.

5, LCD panel. Umožňuje zmenšit rozměry (je opravdu velmi tenký), je také lehký a energeticky nenáročný. Navíc je dnes takřka odstraněna nevýhoda spočívající v zobrazování duchů. To bylo způsobeno tím, že v LCD panelech se natáčejí krystaly a tím určují intenzitu procházejícího světla. A poněvadž nejsou tak rychlé, měly jakési zpoždění. Další nevýhodou byl poměrně úzký pozorovací úhel, ale i ten je dnes docela slušný. Navíc, přiznejme si, je to také zdravější, LCD neprodukuje tolik elektromagnetického záření (vlastně téměř žádné) a má stálejší obraz bez blikání. I když spousta lidí blikání při 60Hz u CRT monitorů neregistruje, pro mě je i 75Hz málo. LCD svítí pořád, nebliká.

6, Nejzjevnější rysy notebooku jsme probrali. Ovšem je zde ještě několik vychytávek. Nevím jak je chytře shrnout jedním slovem, tak řekněme, že budeme mluvit o možnosti připojit všechno možné. Ano, i PC má spoustu konektorů, ale u notebooku je to ten správný guláš. Výstup na externí monitor třeba mnoho lidí nevyužije (ač se může někdy hodit), ale takové USB porty, to je naprosto úžasná věc. Můžete sem napojit takřka cokoli, navíc bez nutnosti restartu. Jako příklad může posloužit myš (touchpad skutečně není to pravé ořechové a Diablo si na tom zahrajete asi ztěží), USB klíčenku (skvělá to náhrada diskety), dále třeba kdekoli k tiskárně, skeneru, digitálnímu fotoaparátu a spoustě zajímavých věcí, fantazii se meze nekladou.

Integrovaný modem, síťovka, to vše usnadňuje možnost připojení k čemukoli. Nachází se zde i FireWire sloty, obyčejně i infraport. Některé modely vám nabídnou i Bluetooth, spíše však wi-fi a třeba i nějakou tu čtečku paměťových karet.

7, Už ze zmíněného počtu slotů vysvítá další výhoda. Možnost připojení k internetu takřka odkudkoli. Můžete použít modem, pokud třeba doma máte jen telefon, síťovku, pokud v práci máte LAN připojení, wi-fi připojení,... Prostě, notebook napojíte kdykoli téměř ke komukoli či k čemukoli, protože vše má a umí to. Otázkou je, jak to pochopí operační systém, zesíťování bývá občas pěkně zapeklitý oříšek, ale to platí i pro klasická PC.

8, Dalším na první pohled nepříliš zjevným pozitivem je robustnost. Sice LCD panel je poměrně háklivý a robustností nevyniká, zbytek je ovšem v poněkud silnějším provedení. To je dáno jednak menšími rozměry a tím, že vše je zpravidla integrováno. Především harddisk musí být uzpůsoben k tomu, aby mohl bez problémů pracovat v nakloněné rovině (klasické disky mohou být horizontálně či vertikálně, ale náklony přes 5° skutečně nemilují) a při otřesech. Docela zajímavě by mohl vypadat disk z PC použitý například ve vlaku či v autě, otřesy by z něj zakrátko udělaly odpadlíka. Naproti tomu, notebook pracuje v takových podmínkách docela často. Jen si představte, že vám spadne notebook a PC. Notebook to většinou přežije, u takového PC se může urvat chladič procesoru (půlkilový kousek dnes není výjimkou), harddisku se to také příliš líbit nebude.

9, Dále je zde nízká hlučnost. Poněvadž komponenty spotřebovávají minimum elektrické energie, není ani třeba je příliš chladit a tak nepotřebují aktivní větráčky. Tím pádem je hluk skutečně minimální a v noci při práci skutečně nikoho nerušíte. To se třeba nedá říct o mém PC. Nízká hlučnost je dána třeba i tichou klávesnicí. Zde je sice nevýhoda v absenci numerické klávesnice, což je ale diskutabilní. Je pozoruhodné, že spousta lidí o ní ani neví, já si bez ní život nedokáži představit a psaní čísel a znaků pomocí Alt + něco na notebooku je pro mě utrpením, zvyk je holt zvyk.

10, No a v neposlední řadě bychom mohli zmínit i bezpečnost. Ne, že by to bylo dáno nějak vlastnostmi notebooku, ale spíš tím, že notebook je prostě notebook. Lépe řečeno, většinou se nekupuje jako zábava pro celou familii, ale pro jednu osobu. Takže není problém si jej opatřit heslem, nastavit zabezpečení podle svého (např. firewall). Už se vidím, jak třeba celé rodince dávám hesla na PC pro připojení, a měl jsem dost, když jsem jim vysvětloval, jak mají zacházet s firewallem. Stejně to nepomohlo a buď vše odklikávali, že ano (takže lepší bezpečnost veskrze žádná), nebo vždy ne a to jim zas nic nechtělo spustit. Ovšem jsou i stroje disponující snímačem otisků prstů, takže zde už plus pro notebooky je.

Na závěr by se dalo docela polemizovat o ceně. Pokud si dáte všechny výhody dohromady, zjistíte, že notebook ani o moc levnější být nemůže. Takové LCD panely nejsou třeba nejlevnější, máme zde spoustu vylepšených komponent. Vše je integrováno, takže ani nemůžete něco oželet (jako u počítače, kdy si prostě wi-fi, modem PCI karty kupovat nemusíte, protože jedete třeba přes LAN).

Já osobně vlastním PC a notebook používám méně často (není v mém vlastnictví) a pokud bych se měl rozhodovat, jestli "vysolit" ty peníze, co jsem dal do nového počítače, radši do notebooku, asi bych se ještě rozmýšlel. Ony ty výhody notebooku mají přece jen něco do sebe.

Speciály

Robertův sloupek

Aktuality

Vysvětlení pojmů

Tiskové zprávy